Policistům a hasičům stát přidá v červenci 10 %

Zvýšení platů

Policistům a hasičům stát přidá v červenci 10 %AKTUALIZOVÁNO
Policie ČR Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov

Echo24

Členům bezpečnostních sborů by se od letošního července měly zvýšit platy o deset procent. Ministerstvo vnitra našlo ve svém rozpočtu 600 milionů korun. Další jednu miliardu, která ke zvýšení platů chybí, bude hledat ministerstvo financí. Po společném jednání to ve čtvrtek oznámili ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Řešíme tím společně historický dluh vůči bezpečnostním složkám,“ řekl po jednání Chovanec. Podle něj dohoda vyřeší problém se snížením platů u bezpečnostních sborů za vlády Petra Nečase (ODS).

Ministerstvo financí původně se zvýšením platů od letošního července nesouhlasilo a navrhovalo ho až od příštího roku. Babiš ve čtvrtek uvedl, že požadavek byl oprávněný, jelikož například policie při náboru nových příslušníků nabízí velmi nízké platy. Peníze na platy by podle něj neměly jít z rozpočtové rezervy. „Musíme ty peníze najít v rozpočtu někde jinde, to je náš úkol,“ řekl Babiš.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je čtvrteční dohoda politiků dobrým signálem pro policisty. „Určitě to přispěje ke stabilizaci neuspokojivého stavu,“ řekl ČTK Tuhý. Podle něj se budou platy navyšovat plošně napříč celým sborem.

Tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů upravuje nařízení vlády, které ještě musí kabinet schválit. Policejní sbor má zhruba 40.000 lidí, hasičů je přes 9700. Zvýšení platů se týká i celníků, vězeňských dozorců a tajných služeb.

Čtěte také: „Smrt HateFree.“ Policie chce čtyři vandaly obžalovat z neonacismu

Policejní prezident Tuhý jel v obci stovkou. Dostal pokutu a zákaz řízení