Německo prohloubilo krizi. Je magnet pro uprchlíky, říká eurokomisař

Kritika Merkelové

Německo prohloubilo krizi. Je magnet pro uprchlíky, říká eurokomisařNOVÉ
Foto: de.wikipedia.org - Günther Oettinger Foto: Jacques Grießmayer
1
Svět

mc Echo24

Německý eurokomisař Günther Oettinger se přidal k vnitrostranickým kritikům německé kancléřky Angely Merkelové. Německa azylová politika podle něj zapůsobila jako magnet na migranty a spolková země tak významně prohloubila uprchlickou krizi v Evropě. 

„Německá azylová politika je jako magnet pro uprchlíky,“ řekl člen konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) v rozhovoru pro deník Handelsblatt. Politik, který působí jako eurokomisař pro digitální ekonomiku, proto požaduje, aby Německo změnilo své migrační zákony. ,,Musíme omezit počet těch, kteří dostanou právo, aby zůstali v Německu,“ uvedl.

Současně ale nespecifikoval, jak by podle něj měla změna německé ústavy přesně vypadat. Oettinger nicméně tvrdí, že se počet uprchlíků sníží, jen pokud pro ně Německo přestane představovat takové lákadlo, takový podnět, aby uprchli ze své rodné země.

Volá také po lepších kontrolách na hranicích a říká, že by na hranicích mělo působit až desetkrát více kontrol. ,,Pokud se to všechno nevyřídí, zbývá nám pouze jediná možnost, a to posílat miliardy do uprchlických táborů v Turecku a v dalších státech,“ prohlásil eurokomisař.

Oettinger se tak zařadil k dalším konzervativním politikům, kteří kancléřku Angelu Merkelovou kritizují a požadují, aby omezila počty azylantů v Německu. Odhaduje se, že jen tento rok německá vláda přijme na 1,5 milionu uprchlíků. ,,Současní situace skutečně může vést k narušení moci kancléřky. Nakonec třeba svoji funkce i ztratí,“ podotkl na závěr rozhovoru.

Čtěte také: Zatvrzelá Merkelová vzkazuje: Žádný strop pro příjem uprchlíků