Trump ve Vatikánu. Greenpeace mu promítli vzkaz

Kampaň Greenpeace

Trump ve Vatikánu. Greenpeace mu promítli vzkazAKTUALIZOVÁNO
Vzkaz pro presidenta Trumpa od Greenpeace ve Vatikánu Foto:

FOTO: Bente Stachowska/ Greenpeace

1
Svět

Echo24

Navzdory přísným bezpečnostním opatřením kvůli dnešní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa u papeže Františka ve Vatikánu se aktivistům z hnutí Greenpeace podařilo promítnout na Svatopetrský dóm vlastní poselství. Na kupoli chrámu se objevil nápis „Planeta Země na prvním místě“, informovala agentura DPA.

Heslo je odkazem na Trumpovo předvolební heslo „Amerika na prvním místě“, uvedla ve svém prohlášení italská pobočka ekologického hnutí Greenpeace. Ochrana životního prostřední podle něj musí být prioritou.

Aktivistům se podařilo navzdory přísným bezpečnostním opatřením přijet s nákladním vozem až na Via della Conciliazione, která vede na Svatopetrské náměstí a promítnout pomocí silných světlometů nápis na kupoli chrámu svatého Petra. Policisté akci přerušili až zhruba po deseti minutách.

Papež František přijal Trumpa dnes ráno ve vatikánském Apoštolském paláci k soukromé audienci společně s manželkou Melanií, dcerou Ivankou a jejím mužem Jaredem Kushnerem. Nejvyšší představitel římskokatolické církve si s americkým hostem přátelsky potřásl rukou, a s úsměvem na tváři pak oba zasedli k besedě, která má podle vatikánského protokolu trvat půl hodiny až hodinu.

Jednání je očekáváno se zájmem vzhledem k jejich poměrně ostré veřejné výměně názorů během loňské prezidentské kampaně v USA. Oba muži se rozcházejí v postojích k problémům migrace a ochrany životního prostředí. František ostře kritizoval záměr Bílého domu vybudovat zeď na hranici s Mexikem a zakázat vstup do USA občanům několika muslimských zemí.

Trump při uvítání v papežské rezidenci prohlásil, že setkání s papežem je pro něj velkou ctí. Návštěva Vatikánu symbolicky uzavírá jeho cestu do středisek tří světových náboženství – muslimské Saúdské Arábie, židovského státu a vatikánského centra římských katolíků.

Trump přišel do Apoštolského paláce s několika nejbližšími členy své rodiny. Manželka Melania a dcera Ivanka se v souladu s letitou vatikánskou tradicí dostavily na setkání s papežem v černém a rouškou skrývající vlasy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Greenpeace vyvěsili nad Bílým domem banner proti Trumpovi