Masakr na koncertu v Manchesteru. 22 mrtvých, desítky zraněných

Teroristický útok

Masakr na koncertu v Manchesteru. 22 mrtvých, desítky zraněnýchAKTUALIZOVÁNO 6
Svět

bp Echo24

Sebevražedný atentátník, který útočil v Manchesterské aréně, zabil nejméně 22 lidí a další desítky zranil. Mezi mrtvými byly i děti. K útoku došlo v pondělí pozdě večer v závěru koncertu americké zpěvačky Ariana Grande, která je idolem dospívajících dětí. Že se jednalo o teroristický útok, potvrdila britská policie.

Podle policie útočil jeden člověk, který v Manchesterské aréně sám zemřel. Měl na sobě výbušné zařízení, které odpálil. Zda pachatel jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny, policie zatím neví. Jeho totožnost podle britské premiérky ale policisté znají. Prozatím ji nebudou odhalovat. Výbuch nastal u východu z haly, když návštěvníci koncert již opouštěli.

On line reportáž

Další události související s útokem v Manchesteru můžete sledovat ZDE.

12:34 Evakuovali nákupní středisko v Manchesteru
Bylo evakuováno nákupní středisko Arndale v Manchesteru. Svědci slyšeli velkou ránu. Záběry na sociálních sítích ukazují prchající lidi. Policie na twitteru později uvedla, že v nákupním centru zadržela jednoho muže. Zatčení ale podle ní patrně nesouvisí s pondělním atentátem na koncertě v Manchesteru. Okolnosti evakuace jsou ale nejasné. Podle místních médií byla uvnitř střediska nalezena podezřelá taška.

.

12:30 Velká Británie nebude zvyšovat stupeň ohrožení
Ohrožení Británie teroristickým útokem nebudou britské úřady zvyšovat a nechají ho na druhém nejvyšším stupni. Uvedla to premiérka Mayová.

12:18 Mayová: Známe totožnost útočníka
V tuto chvíli je známá totožnost útočníka, ale nemůže být odhalena. Novinářům to řekla britská premiérka Theresa Mayová.

11:54 Zeman poslal telegram anglické královně
Teprve v úterý před polednem zazněla kondolence od české prezidentské kanceláře. Prezidentský mluvčí uvedl, že Miloš Zeman zaslal telegram britské královně Alžbětě II. Totéž uvedl také ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na svém Twitteru. „Nejhlubší soustrast rodinám obětí strašného útoku v Manchesteru,“ uvedl Jindrák.

11:15 Lidí nabízeli zdarma bydlení, taxíky jízdy
Po útoku nabízeli někteří lidé návštěvníkům koncertu zdarma ubytování. Někteří řidiči taxíků zase poskytovali zdarma své služby. Píše o tom například deník Metro.

10:58 Bezpečnostní pravidla skoro nebyla, říká Češka
Návštěvníci koncertu, na kterém došlo k teroristickému útoku, si podle informací z médií stěžují na nedostatečná bezpečnostní pravidla. Na koncert šlo podle nich pronést téměř cokoliv. Podobně mluvila také Češka Nikola Trochtová, která se koncertu zúčastnila. „Tašky skoro vůbec nekontrolovali. Nechali nás jít dovnitř bez jakéhokoliv ohmatání, jestli u sebe něco nemáme,“ řekla Radiožurnálu.

10:31 Po Putinovi i Trump. „Útočníci jsou zoufalci“
Útok odsoudil také americký prezident Donald Trump, který je nyní na zahraniční cestě v Izraeli. Trump prohlásil, že Spojené státy americké zůstávají solidární s Velkou Británií a pachatele označil za zoufalce. K útoku se před ním vyjádřil také jeho ruský protějšek Vladimir Putin, který čin nazval jako cynický a nelidský. Zároveň nabídl Velké Británii spolupráci v boji proti terorismu.

10:28 Chovanec: Česká policie posílí hlídky
„Nemáme žádnou informací, že by České republice hrozilo bezprostřední nebezpečí. Přesto policie ještě posílí svou přítomnost v místech s vyšší koncentrací osob,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. O jeho slovech informovala Česká televize.

10:01 Na londýnském nádraží šlo o planý poplach
Podezřelý balíček, kvůli kterému britská policie uzavřela londýnské autobusové nádraží Victoria Coach Station, není nebezpečný. Po jeho prozkoumání to oznámila britská policie. Na stanici Victoria jezdí i autobusy z České republiky.

9:45 Ariana Granda ruší koncerty
Americká zpěvačka Ariana Grande, na jejímž koncertě v Manchesteru došlo k teroristickému útoku, ruší koncerty. Podle informací Fox News prozatím pozastavila světové turné. Ve čtvrtek měla vystoupit v londýnské O2 areně.

9:40 Premiér svěsil vlajky na půl žerdi
V sídle ministerského předsedy v Downing Street v Londýně jsou vlajky stažené na půl žerdi.

9:36 Britská policie zřídila nouzovou linku
Britská policie zřídila linku +44/0161 856 9400, kam mohou volat občané kvůli informacím o svých příbuzných.

9:30 Soustrast vyjádřili Sobotka i Zaorálek
K tragédii, který postihla Manchester, se vyjadřují i čeští politici. „S pohnutím sleduji zprávy z Manchesteru. Je mi líto všech obětí, které si exploze vyžádala.Věřím, že se brzy podaří objasnit všechny okolnosti,“ uvedl na Twitteru premiér Sobotka. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřil soustrast rodinám obětí. „Hrozné zprávy z Manchesteru. Vyjadřuji soustrast rodinám obětí. Pachatelé tohoto zločinu musí být potrestáni,“ napsal ministr na sociální síti. 9:07 Starosta Manchesteru: Byl to ďábelský útok
K útoku promluvil také starosta Manchesteru Andy Burnham, který ho označil za ďábelský. Vyzval občany, aby zůstali silní. „Terorismus si nás nesmí podmanit,“ uvedl. Zároveň pochválil práci policejních složek, které podle jeho slov fungovaly ráno i večer skvěle.

8:57 Podezřelý balíček na autobusovém nádraží
Britská policie našla podezřelý balíček na nádraží Victoria Coach Station v Londýně. Autobusové nádraží kvůli tomu uzavřela. Informovala o tom Česká televize s odkazem na místní média. Victoria Coach Station je nejvýznamnějším stanovištěm dálkových autobusů v britské metropoli a organizační jednotkou Transport for London.

8:44 Sociální sítě: Pray for Manchester
Lidé vyjadřují soustrast s obětmi teroristického útoku na sociálních sítích. Sdílejí příspěvky označené jako „pray for Manchester“ (modlitba pro Manchester), ke kterému přidávají britskou vlajku. 8:17 Policie: Byl to teror. Útočník se odpálil
Podle britské policie má na svědomí jeden člověk, který sám při útoku zemřel. Měl na sobě výbušné zařízení, které odpálil. Řekl to zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins. Tím potvrdil, že se jednalo o teroristický útok. Prozatím neví, jestli byl útočník členem nějaké skupiny, nebo čin naplánoval sám.

8:06 Obětí je 22
Počet obětí se zvýšil na 22. Dalších 59 zraněných je v osmi nemocnicích. Informoval o tom zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins.

6:35 Koncert byl plný dětí
Třiadvacetiletá zpěvačka Ariana Grande je idolem dospívajících dětí, která má miliony fanoušků po celém světě. Také kvůli tomu tvořilo velkou část publika velmi mladé obecenstvo. Zpěvačka po výbuchu na Facebooku uvedla, že ji událost v Manchesteru zlomila.

6:04 Sebevražedný útočník?
Podle zatím nepotvrzených zdrojů se při koncertě odpálil pravděpodobně sebevražedný útočník, píše agentura Reuters. Spekuluje se i o nastražené bombě. Britská premiérka mluví o odporném teroristickém činu.
5:35 Desítky lidí v nemocnicích
Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu osob ošetřila na místě. Pokud by se potvrdilo, že jde o teroristický čin, šlo by o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.
5:02 Panika po koncertě
Na internetu se objevují záběry z paniky, která nastala po výbuchu.

4:30 Konzervativci přerušují kampaň
Britská Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové pozastaví předvolební kampaň v reakci na explozi v Manchesteru, při které zemřelo nejméně 19 lidí. Informovala o tom televize Sky News. Uvedla rovněž, že Mayová na 10:00 SELČ svolá vládní bezpečnostní výbor.
4:20 Policie potvrzuje tragédii
zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins potvrdil dřívější informace britských médií o počtu mrtvých a zraněných. Zraněné ošetřují zdravotníci v šesti nemocnicích, uvedl. Žádné bližší informace k incidentu v manchesterské hale ale nepodal.
23:35 Výbuch v aréně
Při explozi v multifunkční hale v Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, zemřelo nejméně 19 lidí. Dalších zhruba 50 osob utrpělo zranění. Informovala o tom britská policie.

Policie uvedla, že reagovala na zprávy o explozi krátce po 22:35 místního času (23:35 SELČ). Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál. Na místo dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého objektu.

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že úřady se snaží zjistit podrobnosti ohledně výbuchu, ke kterému podle ní policie přistupuje jako k „otřesnému teroristickému útoku“.

V Londýně se ještě v noci sešel krizový protiteroristický štáb. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Britská média krátce po útoku uvedla, že pokud by se potvrdilo, že jde o teroristický čin, šlo by o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí. Británii čekají 8. června předčasné parlamentní volby. Hala v Manchesteru byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu 21.000 míst.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.