Za urážku úředníka 10 tisíc, pro zbraň si přijdou až k vám domů

odsouhlaseno ve SNĚMOVNě

Za urážku úředníka 10 tisíc, pro zbraň si přijdou až k vám domůNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: www.psp.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie zřejmě dostane právo zadržet v určitých případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí. V pátek o tom rozhodla sněmovna v rámci novely o zpřísnění pravidel pro legální držitele střelných zbraní. Platnost zbrojních průkazů se ale z nynějších deseti na navrhovaných pět let nezkrátí. Sněmovna rovněž odsouhlasila zvýšení pokut za některé přestupky. Například za urážku policisty bude nově hrozit sankce až 10 000 korun.

Vláda novelou o zbraních reagovala na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe. Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzovalo mezi poslanci kvůli možnému prolomení domovní svobody spory. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna pravomoc zúžila jen na příslušníky policejních odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

„Ustanovení má chránit lidské životy,“ zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policie bude podle něho oprávnění využívat ojediněle. Podle Daniela Korteho (TOP 09) a Jany Černochové (ODS) má policie dostatečné pravomoci už teď. Korte úpravu označil za populistický výkřik a za oklešťování práv lidí. Podle Černochové by novela mohla skončit u Ústavního soudu.

Za urážku policisty deset tisíc

Pokuty za některé přestupky se zřejmě zvýší až desetinásobně. Urážka policisty nebo úředníka má být nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10.000 korun.

Desetinásobně na 100.000 korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejně tak se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění.

Místo 10.000 až 50.000 korun by měl nově zaplatit občan, pokud by úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj, případně mu požadovaný údaj zatajil kvůli získání neoprávněné výhody. Stejná sankce má nově hrozit za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem.

Zahalování na demonstracích nechceme

Sněmovna během pátečního jednání rovněž smetla se stolu návrh vlády povolit zahalování na demonstracích a dalších veřejných shromážděních.

Zakrytí obličeje chtěla vláda umožnit v případech, kdy to povolí policisté nebo úředníci a kdy to poslouží ke splnění účelu shromáždění a neohrozí veřejný pořádek. Důvodová zpráva zmiňovala masky parodovaných politiků. Poslanci ale soudí, že účastníci veřejných shromáždění by měli zůstat identifikovatelní, a potvrdili nynější zákaz maskování.

Sněmovna rovněž hladce schválila zavedení elektronické podoby Sbírky zákonů. Naplno spuštěna má být podle dnešního rozhodnutí poslanců od roku 2020, vláda navrhovala start o rok dříve.

Záměrem zákona je zvýšit dostupnost, přehlednost a srozumitelnost platného práva. Cílem je zajistit, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by měly být změny v platných zákonech zřetelně vyznačeny.

Čtěte také: Sněmovna schválila, aby horníci odcházeli do penze o sedm let dřív

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články