Z pražských Letňan vymizel sysel. Od loňského dubna ho neúspěšně hledali 15krát

někdejší maskot je pryč

Z pražských Letňan vymizel sysel. Od loňského dubna ho neúspěšně hledali 15krátNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Populace syslů obecných, dříve žijících na letišti v Letňanech, podle všeho zanikla. Mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová uvedla, že poslední exemplář chráněného hlodavce byl na letňanském letišti zpozorován loni v dubnu. Agentura lokalitu nadále monitoruje. Letiště je od roku 2005 z důvodu syslí populace národní přírodní památkou. Pozemky letiště sousedí s možnou vládní čtvrtí, o které jedná vedení hlavního města se státem.

Od loňského dubna do konce října se podle Šůlové ochranáři vydali hledat sysly do Letňan patnáctkrát, pokaždé bezúspěšně. Nenalezli ani hlodavce, ani známky jeho přítomnosti. Před 11 lety podle statistik AOPK populace činila zhruba 650 jedinců. Od té doby každý rok kontinuálně klesala. „AOPK ČR lokalitu nadále monitoruje, aby prověřila, zda populace syslů skutečně zanikla,“ uvedla mluvčí.

Podle Šůlové může být příčin vymizení sysla z Letňan řada. S ohledem na to, že jde o stepní druh, syslům nesvědčí přílišná vlhkost. Nemají také rádi vysokou trávu, ochranáři proto na vybraných lokalitách včetně Letňan zajišťují kosení. Hlodavce mohou také lovit kočky a další predátoři. V případě letňanského letiště zřejmě hrají roli i velké akce a koncerty, kterých se v lokalitě koná několik ročně. Pravidelně se tam odehrává například studentský Majáles. Všechny akce si musejí kvůli syslům vyjednat výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Letňanští syslové hráli v minulosti roli v rozhodování pražských politiků. V roce 2007 tehdejší primátor Pavel Bém (ODS) hlodavce plánoval jako maskota letních olympijských her, které chtěl v metropoli uspořádat. Poněkud paradoxně zároveň chtěl hlavní stadion pro hry postavit právě v Letňanech, což by populaci hlodavců přinejmenším ohrozilo. Bém tehdy prohlásil, že se o sysla postará. Z jeho ambiciózního a podle kritiků až megalomanského plánu nicméně nakonec s nástupem hospodářské krize sešlo a Praha v roce 2009 svou kandidaturu na pořádání her stáhla.

Teď se řeší další plán s pozemky v Letňanech, kde měl vzniknout Bémův olympijský areál. Premiér Andrej Babiš (ANO) na nich chce vybudovat areál pro 10 000 státních úředníků, kteří by se přesunuli ze státních budov v centru Prahy. Zástupci magistrátu nyní jednají s premiérem o podmínkách, za kterých by byli ochotní pozemky státu poskytnout. Patří mezi ně zaplacení zbytku vnitřního okruhu za 60 miliard korun a převod nemovitostí. Město zároveň požaduje, aby na pozemcích vznikla státní nemocnice a byty. Zatím není jasné, jestli se obě strany dohodnou.

Čtěte také: Rypouši využili sporů Trumpa o mexickou zeď. Obsadili kalifornskou pláž

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články