Zemřel herec Alan Rickman, profesor Snape z Harryho Pottera

Podlehl rakovině

Zemřel herec Alan Rickman, profesor Snape z Harryho PotteraNEKROLOG 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Ve věku 69 let zemřel britský filmový a divadelní herec Alan Rickman, podlehl rakovině. Ve čtvrtek to pro The Guardian potvrdila jeho rodina. Rickman ztvárnil řadu ikonických rolí včetně legendárního profesora Severuse Snapa z čarodějnické ságy Harry Potter.

Legendární britský herec Alan Rickman zemřel po boji s rakovinou. Jeden z nejoblíbenějších herců posledních let odešel ve věku 69 let.

„Až mi bude osmdesát, budu si ve svém houpacím křesle číst Harryho Pottera. A moje rodina se mě zeptá: ,I po tak dlouhé době?‘ a já odpovím: ,Vždycky‘.“ – Alan Rickman

Ke kondolencím se přidávají osobnosti i instituce včetně National Theatre v Londýně nebo českého ministerstva kultury.

Fanoušci si ho pamatují z titulů, jako byla první Smrtonosná past z roku 1988. V ní se jako mezinárodní terorista Hans Gruber s nezapomenutelným německým akcentem postavil proti newyorskému policistovi Johnovi McClanovi, kterého v sérii hrál Bruce Willis.

Neodmyslitelně se zapsal jako profesor lektvarů a obrany proti černé magii Severus Snape ze ságy Harry Potter. S touto na první pohled zápornou rolí si Rickman získal celosvětovou popularitu. Jako obávaný učitel Snape hrál ve všech 8. filmových zpracováních knih britské autorky Joanne Rowlingové.

Ale není to jen Smrtonostná past a Harry Potter. Jako duch hrál v romantickém filmu Opravdově, šíleně, hluboce z roku 1990 po boku Juliet Stevenson. V Lásce nebeské vystupoval Alan Rickman s Emmou Thompsonovou jako manželský pár Harry a Karen. S touto herečkou se znovu potkal v televizním filmu z roku 2010 The Song of Lunch.

Zahrál si roli šerifa z Nottinghamu ve filmu s Kevinem Costnerem z roku 1991 Robin Hood: Král zbojníků. Zápornější role mu pro jeho ostré rysy svědčili, v roce 1996 ztvárnil roli Rasputina ve stejnojmenném filmu HBO.

Rickman několik filmových i titulů sám režíroval a oblíbený byl i coby divadelní herec. Díky své roli Valmonta ze slavného románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti byl v roce 1987 pro svůj výkon nominován na divadelní cenu Tony.

Zazářil rovněž jako protějšek Kleopatry Marcus Aurelius, kterou si zahrála slavná herečka Helen Mirrenová. V roce 2010 uchvátil i hlavní rolí ve hře John Gabriel Borkman norského autora Henrika Ibsena. Obě hry se dočkaly premiéry v New Yorku, o rok později hrál na Brodwayi hlavní roli hry Seminar.

Alan Rickman loni v březnu poprvé navštívil českou metropoli. Do Prahy přiletěl s partnerkou Rimou na filmový festival Febiofest. Kromě toho, že zde představil historický film Králova zahradnice, který režíroval, dostal cenu za celoživotní přínos kinematografii. Dva filmy s Alanem Rickmanem teprve čekají na premiéru. Ve filmu Alenka v říši divů: Za zrcadlem mluví Rickman modrého Houseňáka a populární herec se objeví i v britském válečném dramatu o dronech Eye in the Sky.

Čtěte také: Zemřela hudební megastar David Bowie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články