1 F-117 defiinitivně končí

Konec legendy. USA se zbavují neviditelného bombardéru

NOVÉ

Témata: , ,

Americké letectvo oznámilo, že definitivně vyřadí ze svého bojového arzenálu všech 52 bojových stealth letounů Lockheed F-117 Nighthawk, známých především z války v Perském zálivu. Rozhodnutí je součástí zákona o obranné politice USA pro fiskální rok 2018, který v září schválil americký Senát.

Letouny budou vyřazovány z arzenálu rychlostí čtyři kusy ročně. Tímto tempem se posledních letadel americké letectvo zbaví po roce 2030. F-117 byly z aktivního boje vyřazeny již roku 2008, armáda si je však ponechala v rezervě a pravidelně s nimi prováděla testovací lety pro případ, že by letouny pro „velké válečné vytížení“ potřebovala znovu.

„Museli jsme udržovat všechny F-117 jako létající rezervu dokud nám zákon nedal povolení vyřadit je z výzbroje,” uvedl pro web Military.com nejmenovaný armádní důstojník. „Jakmile něco máme, Kongres nás nenechá, abychom se toho zbavili najednou, ale ve fázích, abychom si udrželi záložní inventář, chcete-li uložená hlavní letadla nebo létající rezervu.”

Návrh na letouny, které by nebylo možné zachytit radarem, vznikal v průběhu 70. let na základě přijaté strategické obranné koncepce Ozbrojených sil Spojených států – Druhé kompenzační strategie SOS (Second Offset Strategy). Jednalo se o alternativu k jadernému programu, od níž si Západ sliboval stejnou efektivitu v oblasti zastrašování vojsk Varšavského bloku a vyšší bezpečnost.

Lockheed F-117 Nighthawk Američané používali zkušebně od počátku 80. let, do ostrého provozu byl potom zařazen roku 1983. Koncepčně se jednalo o útočný stíhací bombardér vybavený technologií stealth. Jeho povrch pokrýval speciální materiál, jenž letoun dělal v zásadě neviditelný pro sovětské radary. F-117 potom byla schopna ve velké nadmořské výšce proniknout nezaznamenána až k cíli a zničit jej pumami Paveway s laserovým navedením.

Vzniklo pět testovacích verzí letounu a celkem 59 finálních produktů, které byly s úspěchem nasazeny především ve válce v Perském zálivu, později se zapojily i v Panamě, Iráku, Jugoslávii a Afghánistánu. Americké letectvo jejich pokročilých technologií využívalo až do počátku nového tisíciletí, kdy je postupně začalo nahrazovat modernějšími stroji.

Čtěte také: Izrael přebírá první supermoderní stíhačky F-35. Bude jich mít 50

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.