Konec legendy. USA se zbavují neviditelného bombardéru

F-117 defiinitivně končí

Konec legendy. USA se zbavují neviditelného bombardéruNOVÉ
Letoun F-117 Nighthawk Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
  • red, jh
Sdílet:

Americké letectvo oznámilo, že definitivně vyřadí ze svého bojového arzenálu všech 52 bojových stealth letounů Lockheed F-117 Nighthawk, známých především z války v Perském zálivu. Rozhodnutí je součástí zákona o obranné politice USA pro fiskální rok 2018, který v září schválil americký Senát.

Letouny budou vyřazovány z arzenálu rychlostí čtyři kusy ročně. Tímto tempem se posledních letadel americké letectvo zbaví po roce 2030. F-117 byly z aktivního boje vyřazeny již roku 2008, armáda si je však ponechala v rezervě a pravidelně s nimi prováděla testovací lety pro případ, že by letouny pro „velké válečné vytížení“ potřebovala znovu.

„Museli jsme udržovat všechny F-117 jako létající rezervu dokud nám zákon nedal povolení vyřadit je z výzbroje,” uvedl pro web Military.com nejmenovaný armádní důstojník. „Jakmile něco máme, Kongres nás nenechá, abychom se toho zbavili najednou, ale ve fázích, abychom si udrželi záložní inventář, chcete-li uložená hlavní letadla nebo létající rezervu.”

Návrh na letouny, které by nebylo možné zachytit radarem, vznikal v průběhu 70. let na základě přijaté strategické obranné koncepce Ozbrojených sil Spojených států – Druhé kompenzační strategie SOS (Second Offset Strategy). Jednalo se o alternativu k jadernému programu, od níž si Západ sliboval stejnou efektivitu v oblasti zastrašování vojsk Varšavského bloku a vyšší bezpečnost.

Lockheed F-117 Nighthawk Američané používali zkušebně od počátku 80. let, do ostrého provozu byl potom zařazen roku 1983. Koncepčně se jednalo o útočný stíhací bombardér vybavený technologií stealth. Jeho povrch pokrýval speciální materiál, jenž letoun dělal v zásadě neviditelný pro sovětské radary. F-117 potom byla schopna ve velké nadmořské výšce proniknout nezaznamenána až k cíli a zničit jej pumami Paveway s laserovým navedením.

Vzniklo pět testovacích verzí letounu a celkem 59 finálních produktů, které byly s úspěchem nasazeny především ve válce v Perském zálivu, později se zapojily i v Panamě, Iráku, Jugoslávii a Afghánistánu. Americké letectvo jejich pokročilých technologií využívalo až do počátku nového tisíciletí, kdy je postupně začalo nahrazovat modernějšími stroji.

Čtěte také: Izrael přebírá první supermoderní stíhačky F-35. Bude jich mít 50

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články