Rodinu mladého aktivisty Jakuba Čecha šikanují

Politický tlak jako za totality

Rodinu mladého aktivisty Jakuba Čecha šikanujíNOVÉ
Šestnáctiletý aktivista Jakub Čech na Václavském náměstí v Praze 17. listopadu 2016. Foto: FOTO: Facebooku / Jakub Čech / Festival Svobody
1
Domov

Renáta Bohuslavová

Rodina známého mladého aktivisty Jakuba Čecha se již několik let, kvůli jeho kritice prostějovského magistrátu, potýká se šikanou a útoky ze strany politiků, občanů i médií. Vnější tlaky podle otce Ivana Čecha začaly již před pěti lety sporem se zastupitelkou Miladou Sokolovou (ODS), pokračují pravděpodobnou ztrátou jeho zaměstnání a útočnými anonymními články v místních novinách.

Na tom, že je rodina vystavena vlivu politiků i obyvatel, se syn i otec shodují. „Vnější tlak v souvislosti s Jakubovou činností cítím a těžko mohu vše přikládat náhodám. Ostatně Jakub již dříve řekl, že už ví, jaké to bylo žít za totality, kdy rodiče dětem doma vyprávěli, co se smí a nesmí říkat venku. Na malých městech i statutárních tomu tak je,“ uvedl pro Echo24.cz otec Jakuba Čecha Ivan.

Problém Jakub Čech vidí především v tom, jak o něm a jeho aktivitách informují lokální prostějovská média. „V Prostějově z těch médií, hlavně webových, převažují média napojená na radniční struktury a místní politicko-podnikatelské zájmové skupiny. A ta o mě informují negativně, což by tolik nevadilo, bohužel u toho někdy lžou, což je problém. Vyšlo už takto proti mně několik článků, některé anonymní, některé jakoby je podepsal pan Hloubavý, což je příjmení, které v ČR vůbec neexistuje a články, které se tváří jako seriózní, ale jsou plné lží. Já to vnímám jako snahu zastrašit mě, ale i rodiče a další příbuzné,“ uvedl pro Echo24.cz Jakub Čech.

Naposledy se například na serveru prostejovskenoviny.eu v sekci „Kde to nejvíce vře“ objevila informace o tom, že otec Jakuba Čecha Ivan užívá byt, v němž platí nájem jen 1237 korun. „Již nějaký čas mladý aktivista kritizuje různé, dle jeho názoru nešvary, nejen na Magistrátu města Prostějova, ale i u dalších institucí a veřejně činných osob. Na jeho pomyslném pranýři se ocitla řada osob nejen z Prostějova, chybí mezi nimi však jeho vlastní otec,“ píše server s tím, že však nikde jméno Jakuba Čecha explicitně neuvádí.

Jakub Čech tento článek označuje za udavačský, výhružný a navíc lživý. Částka je dnes podle něj minimálně dvakrát vyšší a redakci Echo24.cz potvrdil, že v souvislosti s tímto příspěvkem plánuje podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

V kině už s Ivanem Čechem nepočítají

Již dříve také server Echo24.cz informoval o tom, že Ivan Čech od 1. ledna 2017 nejspíše přijde o práci v prostějovském kině. Kino bude od ledna spravovat nově vytvořená příspěvková organizace, jejíž ředitelkou se stane Barbora Prágerová. „Když začal Kuba své aktivistické boje a začalo o něm být slyšet (začátek r. 2016), vznikla tato myšlenka. Bylo vypsáno výběrové řízení s požadavky na vysokoškolské vzdělání, takže je vyhrála Barbora Pragerová. Všichni dosavadní zaměstnanci budeme převedeni, ale paní ředitelka mi sdělila, že se mnou již nepočítá,“ upřesnil spekulace o jeho odstranění z dosavadního faktického vedení kina pro Echo24.cz Ivan Čech s tím, že poté asi dostane výpověď.

Celé situaci kolem vnějších tlaků na rodinu Čechových podle šestnáctiletého aktivisty paradoxně pomohla celostátní medializace jeho činnosti. „Řekl bych, že díky mediální pozornosti vadím více lidem než dříve, ale na druhou stranu si díky tomu nedovolí takové věci jako dřív. Alespoň doufám,“ uvedl pro Echo24.cz s tím, že ale cítí pomstychtivost a naštvanost ze strany radních, protože už podle něj mají pocit, že je nebezpečný.

Čtěte více: Otec mladého aktivisty přijde o místo. Pomsta radnice za „nepohodlného“ syna?

Již jako jedenáctiletý byl Jakub Čech hrozbou

Jedna z dosud nejostřejších reakcí na aktivity Jakuba Čecha přišla podle něj už před několika lety od zastupitelky a členky ODS Milady Sokolové. V roce 2011 měl Jakub Čech jako jedenáctiletý chlapec ve škole prozradit, jak členka ODS na zastupitelstvu hlasovala. Ta si na něj později měla stěžovala rodičům. K dalšímu incidentu se Sokolovou a jejím manželem Petrem Sokolem došlo v roce 2013, když ten kandidoval do Poslanecké sněmovny.

„Ve školní debatě jsem se ho zeptal, jestli je pravda, jak tenkrát psaly lidovky.cz, že pracoval jako tajemník Ivana Langera a případně, proč to neuvádí na svém webu v životopise, kde uvádí, že pracoval jako poradce populárního ministra Pospíšila,“ zněla z úst mladého aktivisty otázka v roce 2013. Petr Sokol, který mimo jiné učí v CEVRO institutu, kde je předsedou správní rady právě bývalý ministr vnitra z let 2006-2008 Ivan Langer, se podle Jakuba Čecha z odpovědi vykrucoval a celá situace mu byla nepříjemná.

Milada Sokolová měla podle Jakuba Čecha téhož večera oslovit jeho otce na ulici a vyhrožovat mu, že pokud si syna nezklidní, mohlo by jeho divadlo přijít o dotaci. „Říkala tátovi něco ve smyslu že ponižuji jejího manžela a že by si mě měl zklidnit,“ řekl Jakub Čech. Celý incident serveru Echo24.cz potvrdil i jeho otec Ivan.

Sokolová však to, že by Jakubovu otci vyhrožovala, popřela a na Jakuba se prý nezlobila. „Nezlobila jsem se na něj, brala jsem to jako sympatický mladický zápal. Byl vždy aktivní a za svou pravdu se pral a pere s totálním nasazením. No a krátce na to jsem ve městě potkala Kubova tatínka, se kterým jsme se o tom bavili. O žádné zamítnuté dotaci rozhodně nebyla z mé strany řeč. Jestli ale Kubův tatínek doma synovi něco vyčetl a jak, to se můžu jen dohadovat,“ uvedla pro Echo24.cz zastupitelka Sokolová s tím, že Kubíka měla a má dodnes ráda a jeho rodiče jsou jejími dobrými přáteli. K celé situaci se podle vlastních slov již nevrací.

To ovšem Ivan Čech popírá. "Dobří přátelé samozřejmě nejsme a o žádném mladickém zápalu mého syna nemůže být řeč. Jasně mi vyhrožovala, že bychom také jako spolek nemuseli dostat dotaci," vzpomíná Čech po letech.

Čtěte více: Babiš se s vámi chce sejít. ‚Ne, děkuji, Faltýnek je jako Tonda Blaník‘