Josef Mašín oslaví 85 let. O svých činech nikdy nepochyboval

Mladší z bratří Mašínových

Josef Mašín oslaví 85 let. O svých činech nikdy nepochybovalNOVÉ
Josef Mašín. Foto:

Reprofoto: Youtube / Show Jana Krause

1
Domov

Echo24

Bojovník proti komunismu v bývalém Československu Josef Mašín oslaví 8. března pětaosmdesátiny. Případ skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává kontroverze. Odbojáři, při jejichž akcích zemřelo šest lidí, jsou stále tématem diskuzí. Dva z trojice přeživších členů skupiny Ctirad Mašín a Milan Paumer již zemřeli. Mašín žije od roku 1954 v USA.

Ctirad a Josef Mašínovi, synové podplukovníka Josefa Mašína, hrdiny protinacistického odboje popraveného v roce 1942 německými okupanty, se nemohli smířit s převzetím moci komunisty. Nejprve se pokoušeli o sabotáže, v září 1951 se vloupali do policejních stanic, aby získali zbraně; zastřelili při tom dva příslušníky SNB.

V srpnu 1952 přepadli auto s výplatami, při potyčce zemřel ozbrojený pokladník. Poslední akcí skupiny byl pokus (úspěšný pro tři z pětičlenné skupiny) přejít přes východní Německo do Západního Berlína. Při něm zemřeli tři východoněmečtí policisté.

Josef Mašín, stejně jako jeho starší bratr Ctirad, který zemřel v srpnu 2011 v USA, o svých činech v poválečném Československu a při útěku nikdy nepochyboval. „Nezáleží mi na tom, jak mě v Čechách vnímají. Nic se mnou nedělá, jestli mě někdo nazývá hrdinou nebo vrahem… Lidé, kteří přišli o život při našich akcích, byli všichni bez výjimky ozbrojeni,“ řekl před časem. Z rodné země podle svých slov neodešli proto, aby si zlepšili svůj život, ale aby se zapojili do boje proti komunismu.

Josef Mašín se narodil v Lošanech u Kolína ve vlastenecké rodině legionáře. Dětství prožil během okupace v Poděbradech, kde byla rodina pronásledována gestapem, které pátralo po v odboji působícím otci. Ten měl na starosti zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. Dopaden byl v roce 1941, v kobce pankrácké věznice pak prožil rok výslechů a mučení, zlomit se ho ale nepodařilo. Otec bratrů Mašínových byl popraven v červnu 1942 na střelnici v Kobylisích. V roce 2005 byl povýšen do hodnosti generálmajora in memoriam.

Poté, co se dostal na Západ, sloužil jeho syn Josef v americké armádě. Po skončení vojenské služby žil a obchodoval v Německu v Kolíně nad Rýnem, oženil se, s manželkou Evou mají dvě dcery. V roce 1980 se rodina přestěhovala do Santa Barbary v Kalifornii. Podnikal v řadě oborů, mimo jiné v oblasti kovových slitin a letadel. Nakonec zakotvil u elektroniky. V roce 2008 jej premiér Mirek Topolánek ocenil plaketou předsedy vlády, v roce 2011 ministr obrany Alexandr Vondra vojenským vyznamenáním Zlatá lípa.

Jeho sestra Zdena Mašínová se v posledních letech soudila o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů žil po staletí. V roce 1940 jej její otec nechal přepsat na své tři nezletilé děti – Ctirada, Josefa a Zdenu. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek však zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili. Podle rozhodnutí soudu ze začátku března to však vypadá, že Mašínová od státu získá statek celý i s pozemky.

Čtěte také: Zdena Mašínová vyhrála spor o rodinný statek. Po soudu ho navštívila

Bratři Mašíni dál rozdělují společnost. Poststalinisté opěvují oběti jejich odboje