V Paříži zadrželi muže podezřelého z teroristických útoků

V Paříži zadrželi muže podezřelého z teroristických útokůNOVÉ
Svět

Útoky v Paříži

Echo24

V Paříži byl zadržen devětadvacetiletý muž v souvislosti s teroristickými útoky ze 13. listopadu. Informaci přinesl francouzský deník Le Figaro. Byla na něj uvalena vazba a vyslýchají jej agenti bezpečnostní služby, informovala agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Podle listu The Independent byli dnes na severu Francie zadrženi další dva podezřelí a to v souvislosti s lednovými teroristickými útoky. Nyní jsou u výslechu.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v úterý zároveň oznámil, že kvůli útokům se od vyhlášení výjimečného stavu 14. listopadu uskutečnilo 2700 domovních prohlídek a 287 lidí je v domácím vězení. Cazeneuve také kritizoval Evropskou unii, že v boji proti terorismu „se příliš pomalu rozhoduje“.

Již krátce po útocích z pátku 13. byli zadrženi dva muži a byla proti nim vznesena obvinění kvůli napojení na hlavního podezřelého Abdelhamida Abaaouda. Podle úřadů mu poskytli ubytování. Tyto osoby ale podle vyšetřovatelů patrně neměly s přípravou nebo provedením atentátů, které si vyžádaly 130 mrtvých, nic společného. Osm lidí pak bylo vzato do vazby v Belgii, v Turecku byl zatčen muž, který údajně útočníkům pomohl vybrat cíle.

Těmi byly 13. listopadu fotbalový stadion Stade de France, koncertní sál Bataclan a restaurace a bary. K největšímu teroristickému útoku spáchanému v Evropě od atentátů na vlaky v Madridu z roku 2004 se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS).

Abaaouda francouzská police zabila při protiteroristické razii na pařížském předměstí Saint-Denis 18. listopadu. Jak vyšlo nedávno najevo, tajné služby teroristu sledovaly již před nešťastným 13. listopadem. Více než půl roku před útoky se Abaaoud nacházel v řeckých Aténách, odkud údajně i celou přípravu akce řídil. Řecká policie jej dokonce chtěla zatknout už v lednu, ale akce se nezdařila. Abaaoud se navíc od jara 2015 podílel na několika ze zmařených teroristických útocích ve Francii a v nepřítomnosti byl odsouzen ke 20 letům vězení.

V hledáčku kriminalistů je nadále Francouz Salah Abdeslam, který se podle všeho na útocích podílel a kterému se podařilo uprchnout.

Čtěte také: Abaaoud řídil teroristické útoky přímo po telefonu nedaleko Bataclanu