Švýcarský soud: žádný úplatek pro Zemanovy ministry za prodej MUS

Švýcarský soud: žádný úplatek pro Zemanovy ministry za prodej MUS
Vláda Miloše Zemana, červenec 1998 - 2002 Foto: www.vlada.cz
1
Domov
Sdílet:

Nikdo z členů vlády Miloše Zemana, která v 90. letech prodala Mosteckou uhelnou společnost, nebyl podle švýcarských soudců v souvislosti s privatizací podplacený. Informaci přinesl týdeník Respekt, který prostudoval rozsudek vydaný Federálním trestním soudem v Bellinzoně.

„Spis neposkytuje absolutně žádnou indicii nasvědčující tomu, že si kterýkoliv z ministrů, kteří odhlasovali usnesení o privatizaci, dal slíbit nebo požádal či přijal jakoukoliv neoprávněnou výhodu za svůj hlas,“ cituje týdeník písemný nepravomocný rozsudek, který nyní dorazil do Česka.

Švýcarský soud tak rozhodl i přes to, že tamní firma Investenergy, která státní podíl odkoupila za pouhých 650 milionů korun, po uzavření smlouvy se státem odeslala jako provizi pět milionů dolarů (tehdy 172 milionů korun) na zahraniční firemní účet Pavlu Muselovi, tuzemskému lobbistovi blízkému tehdy vládní straně ČSSD.

„Spis neposkytuje absolutně žádnou indicii nasvědčující tomu, že si kterýkoliv z ministrů, kteří odhlasovali usnesení o privatizaci, dal slíbit nebo požádal či přijal jakoukoliv neoprávněnou výhodu za svůj hlas.“

Provize byla, ale vládu neovlivnila

Prokuratura přitom prokázala, že Musela uzavřel se společností Investenergy smlouvu na provizi za to, že stát této firmě prodá svůj zbylý podíl 46% za podezřele nízkou cenu. Slíbené peníze dostal na svůj zahraniční účet firmy Torrence, kterou měl otevřenou na Gibraltaru.

„Rozhodující vliv na to, že se Česká republika vůbec rozhodla prodat svůj 46,29% podíl, měla skutečnost, že se česká vláda domnívala, že uchazečem o odkup je americká skupina Appian, která zákonným způsobem nabyla většinový podíl v MUS, a oznámila, že má v úmyslu spravovat MUS dlouhodobě, budovat infrastrukturu a mimo jiné investovat značné částky do kraje, v němž působí,“ cituje týdeník Respekt znění rozsudku.

Česko utrpělo škodu, na peníze nárok nemá

Švýcarský soud v rozsudku sice uznal, že Česko jako původní spoluvlastník dolů utrpělo podvodným ovládnutím firmy jejími exmanažery škodu minimálně dvě miliardy korun, nepřiznal mu však nárok na žádnou náhradu.

Přísně přistupoval ke všem stranám sporu. Pětici bývalých manažerů v čele s Antonínem Koláčkem, kteří ovládali kupce státního podílu – firmu Investenergy – poslal na několik let do vězení, zabavil jim všechny peníze a uložil jim ještě pokutu dvě miliardy korun. Jiří Diviš, Marek Čmejla, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a zmíněný Koláček tak dostali nepodmíněné tresty od jednoho roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců za podvody a praní špinavých peněz.

Náhradu škody soud neuznal ani nástupnické společnosti Czech Coal Services, jejímiž současnými majiteli jsou podnikatelé Pavel Tykač, Petr Prudil a Vasil Bobela. Podle soudu totiž není jasně prokázáno nástupnictví firmy, a proto ji za poškozenou vůbec neuznal.

Všechny peníze, v přepočtu tedy celkem 14 miliard korun, které mají odsouzení nyní zmrazené na řadě účtů ve švýcarských bankách, soud zkonfiskoval ve prospěch Švýcarska. Proti písemnému rozsudku se proto chtějí odvolat k Nejvyššímu soudu v Laussane nejen všichni odsouzení, ale i obě poškozené strany – Česká republika a nástupnická firma Czech Coal Services.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz