Zklamaní a znechucení Češi se odvrací od ruského disidenta

Prozření českých aktivistů

Zklamaní a znechucení Češi se odvrací od ruského disidentaNOVÉ 3
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Ti, kteří se v uplynulých měsících aktivně zapojovali do pomoci pro ruského umělce a disidenta Olega Vorotnikova a ukrývali jeho rodinu v Praze, se od Rusů veřejně distancovali. Umělecká skupina Ztohoven uvedla, že je z jednání Vorotnikova hluboce zklamaná. Podobně mluví i aktivista Otakar van Gemund, který u sebe Vorotnikova, jeho ženu Nataliju Sokolovou a jejich tři děti na čtrnáct dní ubytoval. „Nechci s nimi být v kontaktu, jsem jimi celkem znechucený,“ prohlásil pro Echo24.cz.

Vorotnikov kontaktoval Ztohoven sám v průběhu června s tím, že potřebují v Praze ubytovat. Češi známého disidenta a zakládajícího člena umělecké skupiny Vojna znali, proto s noclehem rádi souhlasili. Až postupně začaly na povrch vyplouvat skutečnosti o tom, v jak zoufalé situaci se rodina, ilegální uprchlíci s malými dětmi, nachází. Třebaže Ztohoven brzy zjistili, že se s Rusy rozchází v pohledu na svět a politickém přesvědčení, tři měsíce jim pomáhali. „Vnímali jsme, že v základu nás pojí zásadní problém s diktátory, odpor vůči omezování svobody a ochota se postavit do mezní situace s nepředvídatelným vyústěním,“ píše se v prohlášení Ztohoven na Facebooku.

Ztohoven tedy rodinu ukrývali před úřady, poskytovali jim ubytování, jídlo i oblečení, zajišťovali lékařskou pomoc a po zadržení v pražském supermarketu i pomoc spřáteleného právníka – tedy služby, které podle jejich dojmu považoval Vorotnikov se Sokolovou za samozřejmost. „Rodina postupně bydlela na čtyřech místech, a vždy to byl problém, a my si naivně mysleli, že to jsou prostě jen jiné kulturní zvyky. (...) Když jsme vymýšleli to, jakou prací by nám mohli finančně ulehčit, tak ji z ideových důvodů odmítali,“ napsal na Facebooku Roman Týc, spoluzakladatel Ztohoven.

Trpělivost skupině došla v okamžiku, kdy Vorotnikov začal českým médiím poskytovat rozhovory. V nich si přečetli lži nebo přinejmenším neúplnou pravdu. Rodina se navíc nedokázala spokojit s tím málem, jak darovaným zbožím, tak finančními milodary, a kradla v obchodech. „Omlouvám se všem, komu jsem vyprávěl jejich příběh o útěku z Ruska. Ten příběh mi byl podán účelově tak, abych jim já i skupina Ztohoven pomáhala co nejdelší možnou dobu,“ uzavřel svoje vyjádření Týc.

Podobně rozčarovaně hovoří o zkušenosti s ruskými disidenty také další člen Ztohoven, Petr Žílka, který se za Vorotnikova navíc osobně zaručil přes soudem. „Intenzivně si budovali a uchovávali image Putinových kritiků, ovšem z důvodů, které si ani nechceme domýšlet, otočili a začali si lhát do kapsy. V rozhovorech najednou obhajují Rusko, což je v přímém rozporu s jejich anarchistickým smýšlením, a Vladimira Putina označují za někoho, kdo jejich zemi sjednotil,“ dodal pro Echo24.cz. Žílka je dále přesvědčen, že Vorotnikova image jako chudáka-disidenta zapůsobila i na samotnou soudkyni, která na něj proto neuvalila vazbu.

„Momentálně ani nevíme, kde se nachází, přitom měli všechny předpoklady pro to, aby zde získali povolení k pobytu. Bylo pro nás těžké jít s tím ven a dlouho jsme váhali, jak se k tomu postavit. Oni ale používají své děti jako rukojmí a vytvářejí emotivně napjaté situace,“ řekl Petr Žílka, podle kterého se stávají trojským koněm. „Putin to může obrátit ve svůj prospěch, když řekne: Podívejte se, moji odpůrci utekli na Západ, kde však zjistili, že je Západ ještě prolhanější,“ prohlásil.

Své zklamání s Vorotnikovem a Sokolovou si prožil i aktivista Otakar van Gemund. „Vojnu jsem znal a jejich akce nekriticky obdivoval, proto jsem souhlasil s tím, že je u sebe ubytuju,“ řekl pro Echo24.cz. Podle něj ale Vorotnikov svými nedávnými výroky zcela zesměšnil umělecké kruhy a demokraticky smýšlející lidi. „Oni naprosto riskují vyhoštění a odebrání dětí. Pro lidi, kteří necítí zodpovědnost za své děti, pochopení nemám,“ prohlásil. Van Gemund se pozastavil i nad tím, že třebaže Rusové tvrdí, že chtějí v Česku zůstat, o politický azyl tu zatím nepožádali. „Myslím si, že schválně tyhle věci nespecifikují. Podle mě je navíc nepravděpodobné, že by takto ohrozili svoje šance na azylové řízení. Proto vůbec nevylučuju, že už jsou domluveni s ruskou bezpečnostní službou,“ dodal.

Oleg Vorotnikov byl spolu s manželkou Natalijou Sokolovou a jejich třemi dětmi zadržen v jednom z holešovických supermarketů minulou neděli. Ke kontrole jejich neplatných dokladů došlo v momentě, kdy je policisté přistihli při krádeži. Třebaže je na umělce vydaný mezinárodní zatykač, soudkyně na něj neuvalila vazbu. Stačil jí písemný slib, že Vorotnikov po dobu, kdy bude probíhat vydávací řízení, neopustí Česko a bude se dostavovat k soudu.

Oleg Vorotnikov se do akcí Vojny zapojuje od roku 1995 a nyní je jejím lídrem. Tato disidentská výtvarná skupina se proslavila v roce 2010 dílem Úd v zajetí FSB, kdy na zdvihací most naproti oddělení ruské tajné služby namalovala obří penis. Od roku 2011 je na Vorotnikova vydán mezinárodní zatykač za urážku úředních činitelů a násilí proti představitelům ruských orgánů. Následujícího roku s rodinou z Ruska utekl.

Čtěte také:

Umělec Vojny: V Rusku je větší svoboda než v Evropě

Případ Vorotnikov. Co čtenáře Dostojevského nemůže překvapit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články