Skandál na obzoru? Český kozel bruselským zahradníkem

Nominace k účetnímu dvoru

Skandál na obzoru? Český kozel bruselským zahradníkemANALÝZA
Jan Gregor Foto: Foto: archiv/repro ČT
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Přijímání evropských dotací je seriál průšvihů, na který se snaží navázat i vláda Bohuslava Sobotky. Podle zjištění deníku ECHO24.cz je žhavým kandidátem na místo českého člena Evropského účetního dvora Jan Gregor, náměstek ministra financí, který je spoluodpovědný za zastavení evropských dotací v roce 2012.

Evropská komise tehdy proti Čechům zasáhla právě na upozornění Evropského účetního dvora, podle kterého tzv. Certifikační orgán ministerstva financí pod vedením Gregora posílal do Bruselu nepravdivé informace.

Vláda musí o nominaci Gregora rozhodnout do konce října, a se skandálem se proto dá počítat během několika týdnů. Kandidáti na členství v účetním dvoře musí do konce roku absolvovat „grilování“ před kontrolním výborem Evropského parlamentu. Gregor nemá velkou šanci projít už z toho důvodu, že se předsedkyně výboru Ingeborg Grässleová o minulé tuzemské skandály s eurodotacemi podrobně zajímala a dokonce kvůli tomu loni navštívila Česko.

Babišův kandidát

Evropský účetní dvůr se sídlem v Lucemburku je unijní obdobou českého Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), má na starost kontrolu evropského rozpočtu a jeho pravomoc zasahuje i do členských zemí. Dosavadní český zástupce v Lucemburku Jan Kinšt končí letos a volné místo je třeba obsadit. Dotázané instituce Gregorův zájem potvrzují.

Zástupce v účetním dvoře doporučuje NKÚ a jeho prezident Miloslav Kala vládě navrhl dlouholetého člena svého úřadu Jana Vedrala. „Vzhledem ke své profesní dráze splňuje všechna kritéria Evropské unie. Audit zná dokonale, a to jak obsahově, tak organizačně,“ vysvětluje prezident. Potvrzuje také, že se o nominaci přihlásil Gregor, kterého však nedoporučil: „Při veškerém respektu k profesním kvalitám pana Gregora, Jan Vedral požadovaná kritéria naplňuje podle mě lépe,“ uvedl prezident Kala.

Náměstek Gregor se o nominaci do Lucemburku přihlásil s vědomím svého šéfa Andreje Babiše. Ministerstvo financí kandidaturu na přímý dotaz nevyloučilo, nezodpovědělo však otázku, jestli Babiš Gregorovu nominaci podporuje. „Vláda v tomto kontextu zcela jistě posoudí kvality jednotlivých kandidátů pro výkon této funkce,“ odpověděl mluvčí Michal Žurovec. Ministerstvo nechalo bez odpovědi, jestli se nebojí komplikací spojených s dosavadní kariérou Babišova a dříve Kalouskova či Fischerova náměstka při čerpání eurodotací.

Příběh z temné minulosti

Gregor byl protagonistou dosud nejtemnější kapitoly českého členství v unii, která se odehrála v roce 2012. Po několika měsících, kdy Českou republiku obesílala varovnými výzvami, přistoupila Evropská komise k bezprecedentnímu kroku a uložila na víc než půl roku k ledu všechny žádosti Čechů o eurodotace. Zdržení patří k hlavním důvodům, proč Česko přijde z dotací na období 2007-2013 nejméně o 50 miliard korun.

Brusel tehdy argumentoval nejdůležitějším zjištěním účetního dvora při návštěvě Česka v roce 2011. V první řadě přitom nešlo o odhalení, že se evropské dotace špatně kontrolují v krajích a na ministerstvech, ale o výsledky supervize ministerstva financí, která audity krajů a ostatních ministerstev musí prověřit ještě předtím, než Česko odešle do Bruselu žádosti o proplacení europrojektů. Podle zprávy účetního dvora bylo odhaleno „významné riziko, že Auditní orgán České republiky systematicky upravuje výsledky auditů tak, aby se v roční kontrolní zprávě snížil podíl chyb pod nebo na dvouprocentní hranici.“

Auditní orgán, který byl tehdy pod vedením náměstka Miroslava Mateje, tedy „systematicky upravoval“ výsledky tak, aby chyby při čerpání nepřesahovaly dvouprocentní hranici a aby Certifikační orgán pod vedením Gregora mohl při žádosti o proplacení evropských projektů fakturovat plnou částku. Gregorovi lidé tak činili bez jakékoli snahy ověřit kvalitu auditů. Exemplárním případem byla podle lucemburské kontroly zpráva o dotacích na dopravní projekty za rok 2011. Auditní orgán odhalil, že špatně bylo rozděleno 1,85 procenta evropských dotací. Po prověření vyšlo najevo, že chyby při čerpání dosáhly 41,82 procenta celkové částky. Chybami se myslí především porušení zákona při veřejných soutěžích.

Čekání na Zaorálka

Kalův návrh musí projít dlouhou byrokratickou cestou, než dorazí do Bruselu, a během této cesty může Gregor Vedrala nahradit. Nominaci NKÚ předkládá vládě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Na otázku, jestli pošle dál nominaci kandidáta NKÚ, anebo Babišova náměstka, zatím neexistuje oficiální odpověď.

„Ministerstvo je zprostředkovatelem návrhu mezi NKÚ a Úřadem vlády. V nejbližších dnech bude materiál o nominaci na ministerstvu procházet vnitroresortním procesem. Po jeho schválení bude postoupen k zařazení na program jednání schůze vlády,“ vysvětluje jménem Zaorálkova úřadu Irena Valentová. Kalův návrh pak ještě může na poslední říjnové schůzi změnit vláda, pokud se dohodne na jiném řešení.

Čtěte také: EU kvůli uprchlíkům nedráždit. A brát dotace

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články