Vláda chce stranám nařídit 40 % žen do voleb. Jinak přijdou sankce

PROJDOU KVÓTY?

Vláda chce stranám nařídit 40 % žen do voleb. Jinak přijdou sankceNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Povinné kvóty žen na kandidátkách pro volby do sněmovny a krajů schválila ve čtvrtek legislativní rada vlády. Společný návrh ministrů za ČSSD Milana Chovance a Jiřího Dienstbiera počítá s tím, že na kandidátních listinách bude muset být do budoucna alespoň 40 procent žen. Kdo kvóty nesplní, bude riskovat osekání státního příspěvku. Návrh, který teď projedná vláda, už vzbudil odpor nejen u pravicové opozice, ale i u koaličních partnerů ČSSD z hnutí ANO a KDU-ČSL.

Novela volebního zákona navíc kromě čtyřicetiprocentní kvóty pro ženy zavádí praxi, kdy na vrcholu kandidátních listin budou muset mít muži a ženy rovné zastoupení. „Podstata zaváděného opatření spočívá v tom, že jsou-li na kandidátní listině uvedeni právě dva kandidáti, má být na prvních dvou místech zastoupeno obojí pohlaví. Jsou-li na kandidátní listině uvedeni více než dva kandidáti, je z první trojice kandidátů alespoň jeden opačného pohlaví a současně je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 %,“ stojí v textu k novele zákona.

Dienstbier s Chovancem navrhují za nedodržení zákona i poměrně přísné sankce. Kdo kvóty nesplní, přijde o 30 procent příspěvku na mandát poslance či zastupitele kraje. A nepůjde vůbec o malé peníze. Za zvoleného poslance dostávají strany téměř 860 tisíc korun.

Ženy vpřed!

Sociální demokraté už si kvóty pro ženy uvnitř strany prosadili. A šlo o zcela totožný návrh: na kandidátkách ČSSD pro sněmovní a krajské volby musí být od březnového sjezdu nejméně 40 procent žen. Rozhodnutí zavést kvóty ale u socialistů vycházelo ze svobodného rozhodnutí ve vnitrostranickém referendu. Teď chtějí jejich ministři stejnou věc nařizovat všem.

Ale už dnes se dá předpokládat, že narazí nejen v Parlamentu, ale i ve vládě. Proti povinným kvótám už se totiž vyslovili oba koaliční partneři, tedy hnutí ANO i lidovci.

„Je to sociální inženýrství a já pro to rozhodně ruku nezvednu,“ řekl ve čtvrtek deníku ECHO24.cz vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Ten také prohlásil, že si nemyslí, že by o novele na vládě měla být nějaká velká debata: „Tady není o čem diskutovat. Je to o úplně odlišném pohledu na svět. My máme například ve straně nadpoloviční počet žen, ale přesvědčit je, aby kandidovaly, je složité. Toto je hloupost,“ doplnil Bělobrádek, podle kterého by se ministři ve vztahu k ženám měli zamýšlet spíše nad tím, jak nastavit lepší podmínky ke skloubení mateřství a práce.

Velmi kritičtí jsou k zákonu také občanští demokraté nebo TOP 09. Dá se tak předpokládat, že návrh nebude mít příliš šancí na úspěch.

Sdílet:

Hlavní zprávy