„Situace ve školství je kritická a potřebuje radikální řešení“

Šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček:

„Situace ve školství je kritická a potřebuje radikální řešení“NOVÉ 6
Domov

Renáta Bohuslavová

Učitelé na základních, středních i vysokých školách požadují více peněz na platy, někteří už od listopadu. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím však jen slibují. Kdy a zda vůbec se peníze na platy ve školství skutečně navýší, není jasné. Předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček v rozhovoru pro Echo24 řekl, že situace je kritická a pokud školství peníze nedostane, nebude dostatek učitelů na výuku.

Regionální školství požaduje navýšení o 11 miliard. První zvýšení by chtěli učitelé ještě v listopadu tohoto ruku. Akademici zase na příští rok požadují o 4,5 miliardy více. Za tímto účelem je na pátek 1. září naplánován protest v Betlémské kapli. Co si od něj slibujete?

Situace v regionálním školství je opravdu kritická, protože máme obrovské problémy udržet učitele a další pracovníky ve školách. Při tomto nastavení finančních prostředků nejsme schopni konkurovat komukoliv dalšímu. Jednoznačně musíme dát najevo svoji nespokojenost a obavu o to, v jakém stavu je české školství. Problém podfinancování učitelů je opravdu dlouhodobý a pokud nezačneme situaci radikálním způsobem řešit, tak nebudeme ve školách schopni personálně zajistit výuku.

Tisková konference o platech ve školství k plánovanému protestu 1. září. Jiří Zajíček na fotce vlevo uprostřed s motýlkem.
Tisková konference o platech ve školství k plánovanému protestu 1. září. Jiří Zajíček na fotce vlevo uprostřed s motýlkem. Foto:

FOTO: Echo24

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Mluvíte o kritické situaci a radikálním řešení. Jak konkrétně byste si tedy řešení představoval?

Určitě musí dojít k navýšení tarifních platů. Minimálně o 15 procent v následujících třech letech. To je pro nás bezpodmínečné. Myslím, že je to rozumná částka, protože jednorázové navýšení o větší částku by se nám sice líbilo víc, ale chápeme, že státní rozpočet má určité možnosti. Když si uvědomíme, že jsme v období ekonomického růstu, tak by neměl být problém rozpočet do školství stále navyšovat.

Ministr financí Ivan Pilný minulý týden řekl, že se peníze k listopadu 2017 pro regionální školství zřejmě vyšetřit nepodaří. Byly byste tedy jako unie spokojení, pokud by navýšení proběhlo až v lednu 2018?

Není to optimální, ten listopad bychom zcela určitě viděli jako lepší řešení.

Zároveň také řekl, že na vysoké školy v návrhu rozpočtu zatím peníze nejsou vůbec.

Požadavky vysokých škol podporujeme. To, co říkal pan rektor, je naprosto jasná situace, a když porovnáte platy vysokoškolských učitelů a těch, které vyučují, tak jsme na stejných penězích, a to není motivační. Vím, že vysokoškolští pedagogové často odcházejí i do regionálního školství, protože tam je mnohdy situace alespoň v některých regionech lepší než na vysokých školách.

Rektor Tomáš Zima v rozhovoru pro Echo24 mluvil o velkém problému, kterým je nedocenění doktorandů. Ti dnes berou kolem 7,5 tisíc korun za měsíc a rektor by chtěl, aby to byla minimálně hodnota minimální mzdy (12 200 korun od roku 2018).

To je obrovský problém. Je to určitě krok správným směrem, ale stále to není k té práci, kterou vykonávají, zcela adekvátní. Pokud jim peníze nepřidáme, budeme mít čím dál tím méně kvalitních odborníků.

Jak by se tedy podle vás situace kolem platů pracovníků ve školství měla v dlouhodobém horizontu vyvíjet? Často hovoříte o roku 2020, v čem je klíčový?

Určitě je pro nás důležitý rok 2020. Tam bychom se měli dostat k těm cílovým částkám. To je nárůst zhruba na 130 procent průměrné mzdy pro učitele v regionálním školství. V akademické sféře by to podle mého názoru mělo být ještě o něco více.

Čtěte více: Školské odbory nebudou hrozit stávkou, dokud se vyjednává o platech

Přijmeme méně studentů, hrozí školy vládě, pokud jim nepřidá

Školy v září chystají protesty: Metro nezastavíme, ale slyšet budeme, říká rektor UK