6 Šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček:

„Situace ve školství je kritická a potřebuje radikální řešení“

NOVÉ

Témata: ,

Učitelé na základních, středních i vysokých školách požadují více peněz na platy, někteří už od listopadu. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím však jen slibují. Kdy a zda vůbec se peníze na platy ve školství skutečně navýší, není jasné. Předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček v rozhovoru pro Echo24 řekl, že situace je kritická a pokud školství peníze nedostane, nebude dostatek učitelů na výuku.

Regionální školství požaduje navýšení o 11 miliard. První zvýšení by chtěli učitelé ještě v listopadu tohoto ruku. Akademici zase na příští rok požadují o 4,5 miliardy více. Za tímto účelem je na pátek 1. září naplánován protest v Betlémské kapli. Co si od něj slibujete?

Situace v regionálním školství je opravdu kritická, protože máme obrovské problémy udržet učitele a další pracovníky ve školách. Při tomto nastavení finančních prostředků nejsme schopni konkurovat komukoliv dalšímu. Jednoznačně musíme dát najevo svoji nespokojenost a obavu o to, v jakém stavu je české školství. Problém podfinancování učitelů je opravdu dlouhodobý a pokud nezačneme situaci radikálním způsobem řešit, tak nebudeme ve školách schopni personálně zajistit výuku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Mluvíte o kritické situaci a radikálním řešení. Jak konkrétně byste si tedy řešení představoval?

Určitě musí dojít k navýšení tarifních platů. Minimálně o 15 procent v následujících třech letech. To je pro nás bezpodmínečné. Myslím, že je to rozumná částka, protože jednorázové navýšení o větší částku by se nám sice líbilo víc, ale chápeme, že státní rozpočet má určité možnosti. Když si uvědomíme, že jsme v období ekonomického růstu, tak by neměl být problém rozpočet do školství stále navyšovat.

Ministr financí Ivan Pilný minulý týden řekl, že se peníze k listopadu 2017 pro regionální školství zřejmě vyšetřit nepodaří. Byly byste tedy jako unie spokojení, pokud by navýšení proběhlo až v lednu 2018?

Není to optimální, ten listopad bychom zcela určitě viděli jako lepší řešení.

Zároveň také řekl, že na vysoké školy v návrhu rozpočtu zatím peníze nejsou vůbec.

Požadavky vysokých škol podporujeme. To, co říkal pan rektor, je naprosto jasná situace, a když porovnáte platy vysokoškolských učitelů a těch, které vyučují, tak jsme na stejných penězích, a to není motivační. Vím, že vysokoškolští pedagogové často odcházejí i do regionálního školství, protože tam je mnohdy situace alespoň v některých regionech lepší než na vysokých školách.

Rektor Tomáš Zima v rozhovoru pro Echo24 mluvil o velkém problému, kterým je nedocenění doktorandů. Ti dnes berou kolem 7,5 tisíc korun za měsíc a rektor by chtěl, aby to byla minimálně hodnota minimální mzdy (12 200 korun od roku 2018).

To je obrovský problém. Je to určitě krok správným směrem, ale stále to není k té práci, kterou vykonávají, zcela adekvátní. Pokud jim peníze nepřidáme, budeme mít čím dál tím méně kvalitních odborníků.

Jak by se tedy podle vás situace kolem platů pracovníků ve školství měla v dlouhodobém horizontu vyvíjet? Často hovoříte o roku 2020, v čem je klíčový?

Určitě je pro nás důležitý rok 2020. Tam bychom se měli dostat k těm cílovým částkám. To je nárůst zhruba na 130 procent průměrné mzdy pro učitele v regionálním školství. V akademické sféře by to podle mého názoru mělo být ještě o něco více.

Čtěte více: Školské odbory nebudou hrozit stávkou, dokud se vyjednává o platech

Přijmeme méně studentů, hrozí školy vládě, pokud jim nepřidá

Školy v září chystají protesty: Metro nezastavíme, ale slyšet budeme, říká rektor UK

Z nového čísla Návrat konzervativní revoluce. Demonstrací na Letné se Češi přihlásili k evropské elitě

Echo týdne: Mladí voliči, sponzoring a comeback ● Svět: Zelená vlna v Německu ● Rozhovor: Já bych chtěla hrát v groteskách… ● Esej: Nezamýšlené důsledky pokusů o všenápravu ● Historie: Zrádce Valdštejn, hrdina Wallenstein

 

 

 

Co všechno ničí perverzní dotace Když dolních deset milionů financuje dominátory
Nehodni života? Šílená praxe eugeniky se vrací

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.