Velitel proruských milic poprvé ukázal tvář. Je agentem GRU?

Ukrajinská krize

Velitel proruských milic poprvé ukázal tvář. Je agentem GRU?NOVÉ 1
Svět

Vůbec poprvé odhalil tvář velitel proruské milice ve Slavjansku. Je jím Igor Strelkov, kterého ukrajinské úřady již delší dobu obviňují, že je důstojníkem ruské vojenské rozvědky GRU. Na internetu se objevil s tímto mužem dvanáctiminutový rozhovor, na kanálu KPRU.

Strelkov tvrdí, že jeho jednotka se zformovala již na Krymu. "Zformuloval se na území Krymu, tvoří ho dobrovolníci. Jsou mezi nimi uprchlíci z různých oblastí Ukrajiny," říká v rozhovoru. Podle Strelkova jeho síly tvoří také lidé, kteří mají zkušenosti s válečnými akcemi: lidé, kteří působili v ruských ozbrojených silách v Čečensku či Střední Asii a muži, kteří jako ukrajinští vojáci byli v Iráku či Jugoslávii. O vládě v Kyjevě hovoří jako o juntě.

„Moji lidé říkají, že bychom se neměli zastavit tady, že bychom měli osvobodit celou Ukrajinu od fašismu,“ říká Strelkov. A také dodává: „Ale jsem realista – nikdo nezačne kvůli Slavjansku třetí světovou válku. A nikdo ani nebude bojovat za zhroucený stát Ukrajina“.

Vyjádřil se i k pátečnímu zničení ukrajinské armádní helikoptéry na základně u města Kramatorsk. „Mohli jsme zničit vrtulníky, které vezly vojáky, ale rozhodli jsme se zničit tu, kde byl jen pilot.“

Podle ukrajinských zdrojů je Strelkov příslušníkem ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Kyjevské úřady proti němu zahájily trestní stíhání kvůli vraždě, zároveň ho považují za občana Ruské federace. Úřady naznačují, že existuje propojení Strelkova se snajperským útokem na demonstranty v Kyjevě.

Svět zatím znal pouze tvář Vjačeslava Ponomareva, „lidového“ starosty Slavjansku. Ten vystupuje poměrně často, dává tiskové konference i rozhovory.

Čtěte také: Odpůrci? Mucholapka, nebo plácačka, říká šéf proruských milic

Proruští ozbrojenci ve Slavjansku zajali v pátek členy mezinárodní pozorovatelské mise, mezi nimi i jednoho českého důstojníka. Ponomarev je označil za „válečné zajatce“.

Více čtěte: Proruští ozbrojenci zadržují pozorovatele, mezi nimi i Čecha