Lidovci vyhandlovali s ANO lustrace za ČEZ, tvrdí Kalousek

Kalouskovo obvinění

Lidovci vyhandlovali s ANO lustrace za ČEZ, tvrdí KalousekAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Filip Nachtmann

Jako výsledek dohody mezi hnutím ANO a KDU-ČSL vidí místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to, že člen vedení lidovců Robert Šťastný vystřídal v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ Babišova člověka Petra Blažka. Lidovci podle něj směnili místo ve vedení firmy za to, že ve sněmovně nechali projít ministry bez lustrací.

„Když jsem v létě slyšel od svých zdrojů, že lidovci, kteří toužili mít jedno místo v dozorčí radě ČEZ a.s., ho dostanou jen když odhlasují, že členem vlády může být jakýkoli estébák, myslel jsem si, že je to drb. Časová souvislost je však více než výmluvná,“ prohlásil Kalousek na svém facebookovém profilu.

Připomněl tak páteční hlasování sněmovny, kdy i díky lidoveckým hlasům prošla doprovodná norma ke služebnímu zákonu, která nepočítá s povinností lustrací pro ministry.

O hlasování poslanců čtěte více: Příště bez lustrací. Ministrem může být kádr StB i KSČ

„V pátek došlo k ostudnému hlasování ve sněmovně a hned následující pondělí odstoupil z dozorčí rady ČEZ nominant ANO a kooptován byl lidovec. Zdá se, že se hoši zdokonalují v obchodní politice. Jidášovi stačilo jenom třicet stříbrných,“ dodává bývalý ministr financí.

Bělobrádek: Kalousek lže, nevážím si ho

Slova o politickém handlu vzápětí odsoudil šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ten si podle svých slov Kalouska vždy vážil, bránil ho před spolustraníky, ale teď si ho vážit přestal.

„Jsou to lži, nesmysly a spiklenecké teorie. Každý ví, že spor o dozorčí radu ČEZ se intenzivně řeší už několik měsíců. Jsou jen tři možnosti: TOP 09 cítí, že by nemusela dopadnout dobře a že my jsme jejím největším konkurentem, Miroslav Kalousek je pod vlivem nějakých návykových látek, nebo trpí vidinami a bludnými představami,“ řekl Bělobrádek deníku ECHO24.cz.

Znovu také připomněl, že lidovci původně pro povinnost ministerských lustrací hlasovali, ale návrh pravicové opozice neprošel: „Tím, co se nakonec v pátek schválilo, se ale na lustračním zákonu nezměnilo vůbec nic.“