Unikátní objev: dinosauří ocas v jantaru objevili vědci na barmském trhu

Zlatavý poklad

Unikátní objev: dinosauří ocas v jantaru objevili vědci na barmském trhuNOVÉ
Dinosauří opeřený ocas zapečetěný v jantaru. Foto: Foto: R.C. McKellar / Royal Saskatchewan Museum / Current Biology
2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Ocas 99 milionů let starého dinosaura má stále kosti, měkkou tkáň a peří. Dinosauří ocas vydržel tak dlouho díky zapečetění v jantaru. Vědci vzácný úkaz našli na trhu v Barmě, kde prodejce neměl ani ponětí o jeho vzácnosti. Objev mimo jiné dokazuje i teorii, že někteří dinosauři byli opeření, píší vědci ve studii publikovaném tento týden v Current Biology.

Zatímco většina paleontologů hledá vzorky v přírodě, čínský vědec Lida Xing se rozhodl, že si projde jantarové trhy v Barmě. V roce 2015 narazil na neuvěřitelný objev – opeřený ocas dinosaura uchovaného v jantaru. Vzorek nebyl větší než obyčejná švestka a barmští prodejci si mysleli, že je v jantaru uchován jen kousek rostliny. „Nebyl jsem si jistý, jestli prodejce pochopil, o jak moc cenný kousek jde, ale cenu nezvýšil,“ řekl Xing pro CNN.

Zlatavá mineralizovaná pryskyřice zachovala měkkou tkáň ocasu a osm obratlů. Analýza kostí pak ukázala, že dinosauří ocas nepatří žádnému druhu prehistorického ptáka. Pomocí počítačové tomografie a mikroskopické analýzy došli vědci k závěru, že peří pravděpodobně patří mláděti Teropoda. Podobal se tak spíše Velociraptorovi nebo Tyrannosauru rexovi, než modernímu ptákovi. Tento Teropod byl nicméně velmi drobný, podle vědců byl velký asi jen jako vrabec.

„Je to poprvé, co jsme nalezli kosterní pozůstatky dinosaura v jantaru,“ řekl listu The New York Times paleontolog Xing z Čínské univerzity geovědy v Pekingu. Doteď totiž byly v jantaru nalezeny jen vzorky peří prehistorických ptáků. Společně s kolegy z dalších zemí tento týden publikovali studii v Current Biology, která se podrobně objevem zabývá.

Jedním z hlavním autorů výzkumů je také kanadský paleontolog Ryan McKellar z Královského muzea v Saskatchewanu, který je odborníkem na jantar. „Když se to dostalo na můj stůl, oněměl jsem. Je to jeden z těch momentů, kdy si říkáte: ,Wow, tohle je nejblíž, jak se kdo může dostat k dinosaurovi.‘“ řekl McKellar pro The New York Times.

McKellar zjistil, že peří je zezdola bílé, navrchu pak kaštanově hnědé. Více než barva ho ale zaujala struktura peří, které se liší od peří moderních ptáků. Kanaďan dodal, že nález zvyšuje důležitost jantaru ve vědeckém zkoumání, nabízí totiž více informací než fosilie v jiných horninách.

Zahraniční média připomínají film Jurský park, kde vědci odebrali vzorek dinosauřího DNA z krve hmyzu v jantaru. McKellar k tomu dodal, že v novém objevu byla nalezena měkká tkáň a stopy krve, ale žádná genetická informace se nezachovala. „Bohužel, Jurský park je stále jen sci-fi,“ řekl McKellar pro CNN.

Čínský paleontolog Lida Xing pak pro National Geographic řekl, že věří v brzký konec konfliktu mezi barmskou vládou a Kačjinskou osvobozeneckou armádou. To by otevřelo cestu vědcům do jantarových nalezišť a tedy k dalším nálezům.

Čtěte také: Nový nález: dinosaurus 7x větší než Tyrannosaurus rex

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články