Knižní klub ocenil Annu Vovsovou. Vyhrála se svou prvotinou Ladič

22. ročník Literární ceny Knižního klubu

Knižní klub ocenil Annu Vovsovou. Vyhrála se svou prvotinou LadičNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vítězkou 22. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová se svou novelou Ladič. Tento debut, který vypráví o vině a trestu, udavačství a pomstě se prosadil v konkurenci rekordních 179 rukopisů.

„Příběh sám je fabule, ale člověk nemůže psát to, co se ho netýká. Takže přefiltrovaně obsahuje to, co jsem vnímala a co mi přišlo důležité z věcí, které se tady děly,“ řekla ČTK šedesátiletá Vovsová, která vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Ta za vítězství obdržela nejen vydání knihy, ale také sto tisíc korun a skleněnou plastiku ve tvaru knihy.

Kniha se odehrává v roce 2001, kdy Ivan přijíždí z emigrace do Čech. Nechce se však vrátit, ale pouze překvapit svou matku a ve starém bytě oslavit její 80. narozeniny. Ivan se snaží vrátit do minulosti třeba tím, že povolá Ludvíka, aby naladil matce klavír, jako to dělával kdysi. Nebo vyhledá svou dětskou lásku Alici a oba chvíli předstírají, že je možné vrátit čas.

Literární cena Knižního klubu se nezaměřuje na už publikované práce, ale na původní rukopisy, které pak vydává jako knihy. V minulých letech třeba vyhrál román Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause, Bílej kůň, žlutej drak od Lan Pham Thi, Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové, kniha, která získala ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku, nebo román Dva proti Říši Jiřího Šulce, který se stal v roce 2007 s více než 40 tisíc prodanými výtisky bestsellerem roku.

Letošní vítězný rukopis vybrala odborná porota ve složení prozaik Pavel Brycz, prozaička a filmová kritička Tereza Brdečková, prozaička Petra Soukupová, literární historik Pavel Janáček a člen představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl. „Výborně napsaný příběh návratu do minulosti s mnoha nečekanými zvraty, kdy žádná z postav není na konci tím, čím se zdála na začátku,“ komentovala vítěznou knihu Brdečková.

Čtěte také:

Vítězem Literární ceny Knižního klubu 2016 je Patrik Girgle s novelou Vertigo

Cenu Knižního klubu získal mladý učitel za příběhy z penzionu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články