Finanční a celní správa tvrdě zasahují. Kvůli EET zavřely osm provozoven

EET

Finanční a celní správa tvrdě zasahují. Kvůli EET zavřely osm provozovenAKTUALIZOVÁNO
Výloha uzavřeného obchodu v Jihomoravském kraji Foto:

REPROFOTO: ČT24

1
Domov
Sdílet:

Finanční správa přitvrzuje postup vůči podnikatelům, kteří i po půl roce ignorují elektronickou evidenci tržeb (EET). Naposledy byly v Jihomoravském kraji dočasně uzavřeny dvě prodejny jedné majitelky, protože neměly elektronickou pokladnu. A zůstanou tak do té doby, dokud si pokladnu nepořídí. Celkem bylo po republice uzavřeno už osm provozoven, informuje Český rozhlas. Dvě z nich už svoji činnost obnovily.

V pondělí uzavřel finanční úřad papírnictví ve Slavkově u Brna. „Podnikatelka i navzdory tomu, že už byla upozorněna dvakrát finančním úřadem a proběhl tady už třetí kontrolní nákup, tak stále trval protiprávní stav,“ uvedl mluvčí úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík. Majitelka si sice vyzvedla autentizační údaje, pokladnu si ale nepořídila. „Nemá pokladnu a po celých šest měsíců žádnou tržbu nezaevidovala, byť běžně funguje,“ dodal Stančík.

Asi o hodinu později byla uzavřena další prodejna stejné majitelky, tentokrát na Vyškově. Podle jejího právního zástupce Aloise Hlásenského se ale před kroky úřadu bude právně bránit. „Probíhá správní řízení, kde argumentujeme, proč nemůžeme mít EET. Zatím řízení probíhá a najednou přijde daňová správa a ta vám zavře obchod bez ohledu na to, že probíhá správní řízení,“ řekl Hlásenský. Hájí se tím, že jim pokladnu nezprovoznila počítačová firma.

Celkem bylo kvůli EET uzavřeno 8 provozoven po celé republice, čtyři uzavřela finanční správa, stejný počet celní správa. Jednalo se o provozovny v Praze, dvě v Olomouci, Zlíně, Pardubicích, Českých Budějovicích a teď i v Jihomoravském kraji.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„K tomu je nutné přičíst ty stovky provozoven, pro které to byla poslední kapka,“ reagoval pro server Echo24 Miroslav Kalousek (TOP09). „Sklízíme plody tohohle nesmyslu, který zhoršuje život na venkově a šikanuje živnostníky,“ dodal Kalousek s tím, že náklady na EET jsou ve výsledku mnohem vyšší než jeho vklady do státního rozpočtu.

Úřad může provozovnu zavřít v případě zvlášť závažných činností. „V případě zvlášť závažného porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky může kontrolní orgán nařídit okamžité uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti,“ uvedla pro server Echo24 mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová. „Tato opatření přichází v úvahu při zvlášť závažných případech jako například, že provozovatel nemá autentizační údaje ani pokladní zařízení a dlouhodobě tak ignoruje povinnost evidovat tržby,“ dodala.

Od zavedení EET před devíti měsíci udělala 55 624 kontrol a uložila po nich 1688 pokut za 15 milionů korun. Ve 12 tisících prohřešcích nejčastěji šlo o nevystavení účtenky, nezaslání údajů do systému EET nebo neumístění informačního oznámení. V 8234 případech správa předala věc k zahájení správního řízení.

Do EET je zapojeno dosud zhruba 155 000 podnikatelů, kteří zaevidovali už přes 2,5 miliardy tržeb. EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a před půl rokem pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze EET začne 1. března 2018. Má se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby.

Čtěte také: Úspěch EET? Jen Potěmkinova vesnice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články