ANO je v zisku. Babišovi ale ještě stále dluží 37 milionů

Stranická kasa

ANO je v zisku. Babišovi ale ještě stále dluží 37 milionůNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Hnutí ANO dluží svému zakladateli a předsedovi Andreji Babišovi více než 37 milionů korun, vyplývá z jeho výroční finanční zprávy za loňský rok. O rok dříve dlužilo hnutí ministrovi financí 65 milionů, dluh ale chtělo během roku 2015 splatit. Hospodaření ANO skončilo loni celkově ziskem téměř 27 milionů korun, například Lovochemie mu darovala 150 tisíc. Účetnictví hnutí vede Babišův holding Agrofert.

Hnutí ANO se postupně daří Andreji Babišovi bezúročnou půjčku splácet. Podle údajů z výroční zprávy dlužilo ke konci loňského roku 37,5 milionu korun. Na začátku roku 2015 byl dluh významně vyšší, činil 65 milionů korun. Představitelé hnutí tehdy plánovali, že by dluh mohli ještě během roku 2015 splatit. To se nicméně nepodařilo.

Právě proti Babišovi mířil před několika dny nápad poslance TOP 09 Martina Plíška, který navrhoval, aby si strany v budoucnu mohly půjčovat pouze od bank. Hnutí ANO je přitom na půjčkách od svého šéfa závislé. Plíškův návrh ale neprošel ústavně-právním výborem sněmovny.

Hnutí ANO loni na půjčkách a úvěrech splatilo 44 milionů korun a od státu získalo 57,6 milionu korun na příspěvku na činnost. Na darech pak obdrželo 8,9 milionu. Například akciová společnost Lovochemie, která spadá do Babišova koncernu Agrofert a kterou dříve vedl současný ministr životního prostředí Richard Brabec, hnutí darovala 150 tisíc korun. Eurokomisařka Věra Jourová dala 200 tisíc a ministr obrany Martin Stropnický o sto tisíc méně.

Zatímco loni hnutí ANO hospodařilo se ziskem 26,9 milionu korun, předloni skončilo ve ztrátě 32,4 milionu.

S volbami výdaje vzrostou

Jak informovala ČTK, podobný zisk jako hnutí ANO vykázala loni také ČSSD, šlo o 27 milionů korun. Sociální demokraté ale mají na rozdíl od koaličního partnera aktuálně poměrně velký problém. Soud totiž rozhodl, že musejí advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit přes 320 milionů korun za jeho služby při zastupování ve sporu o Lidový dům, kde ČSSD sídlí.

Více čtěte: ČSSD zasáhl Zemanův kostlivec. Právníkovi musí zaplatit 300 milionů

Třetí koaliční partner, lidovci, hospodařil loni s přebytkem 23 milionů korun. A podobně na tom byla i pravicová opozice. TOP 09 skončila se ziskem téměř 15 milionů korun, Starostové a nezávislí pět milionů a ze ztráty se po několika letech dostala i ODS, která vykázala zisk 27 milionů korun.

Zatímco loni ale nemusely strany financovat žádné volební kampaně, letos na podzim je čekají krajské a senátní volby. A výdaje tak budou o poznání vyšší.

Čtěte také: Volby by vyhrálo ANO. Deset procent před ČSSD