Ceny Emmy ovládly seriály s ženskými herečkami. Bodovala i Kidmanová

Televizní ceny Emmy

Ceny Emmy ovládly seriály s ženskými herečkami. Bodovala i KidmanováAKTUALIZOVÁNO
Americká herečka Nicole Kidmanová Foto:

FOTO: Reuters

Panorama

Na vyhlašování prestižních amerických televizních cen v Los Angeles se mohli v noci na dnešek nejvíce radovat tvůrci seriálů Příběh služebnice, Viceprezident(ka) a Sedmilhářky. První z nich byl oceněn jako nejlepší televizní seriálové drama, druhý je nejlepším komediálním seriálem a třetí jako nejlepší minisérie. Ceremoniál byl podle televize CNN nezvykle politicky angažovaný a častokrát zazněly kritické narážky na prezidenta Donalda Trumpa.

Antiutopie Příběh služebnice se opírá o stejnojmennou knižní předlohu a od letoška ji nabízí streamovací služba Hulu. Nejlepším režisérem seriálového dramatu je Reed Morano (Příběh služebnice). Ocenění pro nejlepšího herce v dramatickém seriálu si ze slavnostního večera v Los Angeles odnesl Sterling K. Brown, který se zaskvěl v seriálu This Is Us. Ženskou obdobu ocenění dostala Elisabeth Mossová ze seriálu Příběh služebnice.

Pozadu nezůstaly ani Sedmilhářky. Komediální drama, vysílané stanicí HBO, získalo celkem pět cen včetně kategorie za nejlepší minisérii. Cenu odnesla cenu Nicole Kidmanová za nejlepší herečku hlavní roli, následovali ji Alexander Skarsgaard a Laura Dernová, kteří obdrželi Emmy za své vedlejší role.

Cena pro nejlepší komediální herečku náleží Julii Louisové-Dreyfusové za Viceprezident(ku). Seriál běží v USA už od roku 2012 na placeném kanálu HBO. Nositelem ocenění pro nejlepšího herce v komediálním seriálu je naopak Donald Glover, který hrál v seriálu Atlanta. Režisér Donald Glover si za jeho režii odnesl ocenění v žánru komedií.

Zazněla i kritika na Trumpa

Velké pozornosti se dostalo Alecu Baldwinovi, který si přišel pro cenu za nejlepší vedlejší komediální roli, kterou získal za ztvárnění Donalda Trumpa v parodické sérii televize NBC Saturday Night Live. „Předpokládám, že bych měl říci, pane prezidente, tady je konečně ta vaše Emmy,“ prohlásil Baldwin v narážce na Trumpův opakovaný neúspěch v boji o cenu, o níž se ucházel se svou soutěžní reality show The Apprentice, kterou uváděl.

Zatímco protitrumpovské narážky měly u publika složeného převážně z celebrit pozitivní ohlas, smíšené reakce vyvolal příchod Trumpova bývalého mluvčího Seana Spicera, který si na pódium přitlačil pojízdný řečnický pultík známý z Bílého domu. Colbert ho vyzval, aby odhadl počet lidí v sále v narážce na sporné údaje o počtu lidí na lednové Trumpově inauguraci, které podle mnohých Spicer výrazně nadhodnocoval.

„Toto bude vůbec nejpočetnější publikum na Emmy,“ parodoval svůj tehdejší proslov Spicer, což sice v sále vyvolalo rozpačitý smích, avšak na sociálních sítích spustilo vlnu kritiky, neboť prý šlo o zlehčování Spicerových nepravdivých výroků v roli mluvčího hlavy státu.

Ceny Emmy jsou považovány za nejvýznamnější ocenění v oblasti televizní tvorby na světě. O vítězích rozhoduje na 22.000 členů Akademie televizních umění a věd. Letošním 69. ročníkem vyhlašování cen provázel moderátor noční televizní talk show televize CBS Stephen Colbert.

Čtěte také: V Mexiku byl zastřelen člen štábu natáčejícího seriál o narkomafii