Chceme posílit autorská práva tvůrců, bojuje proti pirátství Juncker

Chceme posílit autorská práva tvůrců, bojuje proti pirátství JunckerNOVÉ
Svět

Reforma evropského autorského práva

Echo24

Evropská komise ve středu představila plán reformy evropského autorského práva, kterým chce zlepšit tvůrcům jejich vyjednávací podmínky s vydavateli. Také ti by se ale měli dostat do postavení nositele práv, a tedy do výhodnější pozice při jednáních s provozovateli on-line služeb, které jejich obsah používají či zpřístupňují. Tím by měli být schopni lépe bojovat s pirátstvím. Návrhy počítají také se snazším přístupem k on-line obsahům z jiných členských zemí.

„Chci, aby novináři, vydavatelé a autoři dostávali za svou práci spravedlivou odměnu, a to bez ohledu na to, zda ji vytvářejí ve studiích nebo v obývacích pokojích, zda je šířena off-line nebo on-line, zda je publikována přes kopírovací stroj nebo odkazem na internetu,“ uvedl návrhy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém dopoledním vystoupení v europarlamentu.

Komise připomněla, že lidé v EU k poslechu hudby či sledování filmů často využívají internetové služby jako je YouTube či SoundCloud. Autoři a majitelé práv ale často v takových případech nemají možnost o použití „svého“ obsahu rozhodnout a ani za něj nedostanou odměnu.

Návrhy se proto snaží posílit pozici majitelů práv vyjednávat a uzavírat dohody o použití jejich obsahu na internetu. Poskytovatelé služeb budou muset odpovídajícím způsobem zajistit ochranu nahraných děl.

Věc se netýká uživatelů, odpovídající ochranu autorských práv budou muset zajistit služby, pro které je poskytování on-line obsahu výdělečnou činností.

Posíleno by mělo být i postavení vydavatelů novin a časopisů, kteří mají nyní často problémy hájit svá práva vůči poskytovatelům internetových služeb.

Mezi představenými návrhy komise je i mechanismus umožňující snazší přístup k on-line televiznímu vysílání z jiných členských zemí. Provozovatelé vysílání tak budou moci svůj obsah nabízet i v dalších státech EU a občané mají mít lepší výběr. Komise navrhne také výjimku, která umožní institucím spravujícím kulturní dědictví uchovávat digitalizovaná díla. Předpokládá také snazší přístup k publikovaným dílům pro nevidomé.

Čtěte také: Případ opičího selfie: makakovi autorská práva nepatří