Zeman: Suverenní politik má kuráž, koule a kabelku

Zeman na Žofíně

Zeman: Suverenní politik má kuráž, koule a kabelkuNOVÉ
Prezident Miloš Zeman na Žofínském fóru. 22. června 2017 Foto:

FOTO: Printscreen ČT

1
Domov

Renáta Bohuslavová

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek vystoupil na Žofínském fóru, kde se mělo debatovat o českém národním zájmu. Na závěr hodinové přednášky Zeman prohlásil, že cesta k tomu, jak dosáhnout suverenity státu, je, mít kuráž, koule a kabelku. Zároveň řekl, že se po volbách obává toho, že politici, kteří nyní „napínají síly“ proti přijímání uprchlíků, se po volbách shrbí a přijetí umožní.

„Potřebujeme politiky, kteří vědí, že za suverenitu je třeba bojovat a nehrbit se. Je třeba být vstřícný, přátelský, ochotný k jednání a nikdy nekapitulovat,“ řekl Zeman na konferenci, kde se sešla řada senátorů, poslanců, ale i studentů a jeho podporovatelů. „Mít kuráž, mít koule a mít kabelku, to je cesta, jak dosáhnout suverénního státu,“ dodal Zeman na závěr konference.

Na dotaz, zda by mohl uvést příklad nějakého takového politika, který se nehrbí, Zeman odpověděl, že má poměrně dlouhý seznam těch, kteří kapitulovali, ale ze zdvořilosti, která je mu vlastní, odpovídat nebude.

Nezapomněl ani na své oblíbené téma migrace, kde vyjádřil obavu o to, že v současném předvolebním období čeští politici „napínají svaly“ a mluví o odmítání přijetí lidí, kteří do země vstoupili nelegálně. Po volbách se podle něj ale shrbí a přijetí uprchlíků umožní. Jen budou Evropskou unii žádat, aby nešlo o nařízení, ale doporučení, které oni „naplní a přeplní“.

Brežněv a Evropská unie

Dále také uvedl, že vidí jisté podobnosti mezi pojmem omezené suverenity, což bylo součástí doktríny komunistického vůdce Sovětského svazu Leonida Brežněva a pojmem sdílené suverenity, kterou prosazuje Evropská unie. Zdůraznil, že vidí podobnosti, nikoli totožnosti.

Řekl, že implementace opatření v EU by měla být konsenzuální, a nikoli silová, i když to vyžaduje delší dohadování. Porušování takového principu vidí u migračních kvót a v energetice u požadavku vyššího zastoupení obnovitelných zdrojů.

Na euro už jsme připravení deset let

Další z témat, kterým se věnoval bylo přijeté eura, čehož se podle něj není třeba bát. Přirovnal zavedení společné měny k existenci různých stupnic, kterými lze popsat teplotu. „Nezmění se teplota, změní se pouze měřítko, ve kterém ty ekonomické jevy budete zobrazovat, to je všechno. Ale lidi se naprosto iracionálně bojí eura,“ řekl. Zavedení evropské měny by podle Zemana české suverenitě neuškodilo.

„Česká republika je na vstup do eurozóny připravena necelých deset let, plníme maastrichtská kritéria, ale je tu mentální bariéra. Jen třicet procent Čechů je pro vstup do eurozóny,“ uvedl prezident. Na Slovensku je podle něj podpora naopak sedmdesátiprocentní.

„Slovenská vláda nevypisovala referendum, vyšla z toho, že závazek přijetí eura je součástí přístupové smlouvy. A tak trochu vnutila proti tehdejší vůli svých občanů euro slovenské ekonomice. A podívejte se na výsledek,“ prohlásil Zeman na čtvrteční konferenci.

Čtěte více: Mynář slaví, turisté mají smůlu. Jižní zahrady jsou zavřené celý den