Mohou firmy zakázat zaměstnankyním nosit islámské šátky?

Evropský soud řeší šátky

Mohou firmy zakázat zaměstnankyním nosit islámské šátky?NOVÉ 1
Svět

Echo24

Podniky by měly mít podle poradkyně Evropského soudního dvora (ESD) právo zakázat zaměstnankyním nosit islámský závoj, ale pouze v rámci obecného zákazu náboženských a politických symbolů. Nošení islámského šátku je zdrojem sporů v některých evropských státech zejména ve Francii, která považuje za důležité oddělování státních institucí od náboženských, napsala agentura Reuters.

Evropský soudní dvůr se tématem zahalování žen podle muslimského zvyku zabývá vůbec poprvé, a to na podnět Belgie. Tamní soud musí rozhodnout případ, kdy žena požaduje odškodnění za propuštění z práce kvůli muslimskému šátku. Pracovala jako recepční v belgické firmě G4S Secure Solutions, která zakazuje nošení viditelných náboženských a politických symbolů.

„Zatímco zaměstnanec nemůže ponechat při vstupu na pracoviště za dveřmi otázku svého pohlaví, barvy pleti, etnické příslušnosti, sexuální orientace, věku nebo handicapu, může se od něj očekávat, že v práci zmírní projevy své náboženské příslušnosti,“ napsala ve svém vysvětlení generální advokátka ECJ Juliane Kokottová.

Soud by měl o případu stížnosti řešené v Belgii rozhodnout později tento rok a po jeho výroku teprve vynese konečný verdikt soud v Belgii.

Zakrývání hlavy muslimských žen je zakázáno v některých školách a veřejných institucích ve Francii a Belgii. Německý ústavní soud ale loni znemožnil zakázat plošně nošení šátků učitelkám ve školách na základě obav z narušení náboženské neutrality a vzniku napětí. Podle soudního výroku spolkové země mohou nošení šátku zakázat jenom pokud bude prokázáno, že daná učitelka ohrožuje neutralitu vyučování.

Čtěte dále: Pád senátorky za ČSSD: skončila v čele ústavu, možná i ve vládní radě