„Pusťte vězněného Čecha.“ Za řidiče Sagana se bude demonstrovat v Praze

apel na francouzskou justici

„Pusťte vězněného Čecha.“ Za řidiče Sagana se bude demonstrovat v PrazeNOVÉ
Domov

edi Echo24

Odsouzení za pašování migrantů a dokonce zvýšení trestu pro českého řidiče kamionu Jiřího Sagana je nespravedlivé a měl by být propuštěn. S tímto požadavkem se uskuteční v pondělí před francouzským velvyslanectvím na Velkopřevorském náměstí v Praze od 17 hodin demonstrace. Ke zvednutí trestu z 18 měsíců na dva roky nebyl jediný důvod, všechny důkazy jsou vyloženě jen ve prospěch pana Sagana, shrnuje ve svém aktuálním blogu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDL-ČSL), který se ve věci obrátil i na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Soud v severní Francii ve čtvrtek zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu Iráčanů. Řidič Jiří Sagan, který od počátku tvrdí, že o migrantech v chladícím boxu vůbec nevěděl, má také na čtyři roky zakázaný pobyt ve Francii. Soud ve městě Douai tak vyhověl požadavku francouzské prokuratury a naopak nevyhověl návrhu obhajoby na úplné zproštění.

Podle právníka Ladislava Drhy by se nyní řidič, který dlouhodobě s rodinou žije ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce, mohl podmínečně dostat na svobodu v červenci. Do délky trestu se mu totiž započítává i jeho dosavadní pobyt ve věznici Longuenesse.

Soud loni Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů.

Řidič od začátku tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl. Běženci mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí.

Soud mu nicméně kromě trestu odnětí svobody vyměřil také dvouletý zákaz vstupu na území Francie, také v tomto ohledu tedy prokuratura uspěla. Sagan se proti původnímu rozhodnutí soudu odvolal loni na počátku října.

Zdechovský napsal i Macronovi

V jeho kauze se následně obrátil na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V dopise mu začátkem října napsal, aby Francie obnovila případ Jiřího Sagana a propustila ho z vězení.

„Počet řidičů, kteří se stali obětí nespravedlivého systému, postupně stoupá a stále počítáme nové řidiče, kteří žádají o pomoc. Bohužel situace zašla tak daleko, že nevinný člověk nyní prochází trestním řízením ve Francii kvůli podezření z pašování a jiných trestných činů,“ napsal Tomáš Zdechovský Emmanuelovi Macronovi v dopise, který má deník Echo24 k dispozici.

Důkaz, který na svou obhajobu odsouzený řidič předložil, například poškozený zámek na zadních dveřích kamionu, soud nevzal v potaz, protože ho považoval za falešný, uvedl Zdechovský. Soud dle něj taktéž nezohlednil, že mezi Jiřím Saganem a pašeráky nebo migranty se nekonaly žádné zvláštní transakce nebo podezřelé volání. „Iráčtí migranti sami svědčili, že vstoupili do kamionu násilím a bez vědomí řidiče. Navzdory tomu soud rychle dospěl k závěru, že pan Sagan byl součástí organizované mafie a odsoudil ho za pašování a další zločiny na 18 měsíců vězení,“ stálo v dopise. Minulý týden přitom soud zvýšil trest na dva roky nepodmíněně.

Zdechovský také francouzského prezidenta žádal, ať Macron urguje francouzskou justici, aby Saganův případ obnovila „Apeluji na vás, abyste intervenoval za propuštění pana Sagana z vězení. Jsem hluboce přesvědčen, že pan Sagan je nevinný a tento případ je neuvěřitelná nespravedlnost,“ napsal Zdechovský s tím, že takový Macronův přístup je nezbytný pro spravedlivé naložení s dalšími případy neoprávněně odsouzených řidičů v podobných kauzách.

Čtěte také: Českému šoférovi, jemuž v kamionu našli 15 Iráčanů, soud zvedl trest na 2 roky