Zeman už má vlastní epitaf. O blbcích. A přijetí eura dočasně nechce
Miloš Zeman
Během léta prý prezident Miloš Zeman vymyslel epitaf na svůj náhrobní kámen. „Je mi už sedmdesát a průměrně se muži dožívají pětasedmdesáti let,“ řekl Zeman. Chtěl by, aby na jeho náhrobním kameni stálo: „Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti.“ Prezident to uvedl v neděli ve svém pravidelném vystoupení v Pressklubu rádia Frekvence 1, kam přesídlil po svém nechvalně známém odchodu z Českého rozhlasu.
Miloš Zeman se rovněž vyjádřil k možnosti zavedení eura v Česku a tady svůj postoj přehodnocuje, alespoň prozatím. Protože čekal, že EU a eurozóna se bude chovat zodpovědně a vytlačí Řecko ze svých řad a on nechce, aby čeští daňoví poplatníci platili za Atény, tak „dočasně pozastavuji svůj tlak na zavedení eura“. Ale jakmile Řecko nebude v eurozóně, tak svůj tlak Zeman obnoví.
Pozornost se soustředila logicky také na aktuální uprchlickou krizi. „Před ilegálními imigranty, a já zdůrazňuji to slovo ilegální, se musíme bránit vlastními silami. Musíme je zastavovat na hranicích a vracet je podle dublinských dohod do zemí, odkud přišli, tedy většinou do sousedních zemí,“ řekl Zeman.
Za ekonomické uprchlíky považuje například uprchlíky z Eritreje, protože tam podle něj žádná válka není. Eritrea je země, kde sice válka není, ale panuje zde jeden z nejrepresívnějších režimů světa. Zemi se přezdívá „Severní Korea Afriky“. V zemi je kolem 10 000 politických vězňů. A obyvatelé jsou zde vystaveni prakticky neomezené nucené vojenské službě, která může trvat desetiletí.
Za jedno z rizik současné imigrace považuje, že k nám Islámský stát v rámci vlny vyšle „spící buňky“.
Vybírání peněz za užití jména Václava Havla označil Miloš Zeman za „hyenismus“. „Ten, kdo za to vybírá poplatky, v podstatě porušuje odkaz Václava Havla. Myslím, že on by byl první, který by proti tomu protestoval,“ řekl Zeman.
Za nejvýznamnější čin a úspěch svého dosavadního působení, tedy za dva půl roku, považuje prezident, že dokázal zabránit pokračování vlády Petra Nečase, která „byla de facto vládou Miroslava Kalouska“. A to proto, že byla neschopná a bránila v rozvoji české ekonomiky.