Sekyra má plán: Chci z Halíka udělat prezidenta

Týdeník ECHO

Sekyra má plán: Chci z Halíka udělat prezidentaNOVÉ
Domov

Lenka Zlámalová

Luděk Sekyra je jedním z největších pražských stavitelů a současně i majitel lukrativních pozemků v metropoli. A nyní prožívá společenský restart. Víc času než svému miliardovému realitním byznysu dnes věnuje politické filozofii a úvahám o tom, kam směřuje společnost. Na léto už neodjíždí na golf se svým přítelem Romanem Janouškem, ale do Oxfordu, kde se chystá zašít v knihovně, číst a psát svou knihu o vztahu politiky, etiky a morálky. Jeho život je encyklopedií konfliktu hodnot s realitou. Právě o tom poskytl Týdeníku ECHO rozhovor den před odjezdem do univerzitní klauzury.

Z prosklené kanceláře v osmnáctém patře věžáku vedle hotelu Olympik v pražském Karlíně, plné nevybalených beden s novými knihami politické filozofie, má výhled na své momentálně asi nejcennější pozemky na Rohanském ostrově. Tady by chtěl uskutečnit jeden ze svých dvou společenských projektů, jimž nyní věnuje energii.

Kaplický na Rohan, Halík na Hrad

Lidovce, kterým dal před volbami do sněmovny tři a půl milionu korun a jejichž nominant Daniel Herman nyní vede ministerstvo kultury, přesvědčuje, aby prosadili stavbu blobu Jana Kaplického právě na Rohanském ostrově. Druhým, zatím podstatně abstraktnějším projektem, je kandidatura jeho přítele Tomáše Halíka na prezidenta. „Václav Havel byl přesvědčen, že by to byl výborný prezident. A já s ním souhlasím,“ říká Sekyra. „Byla to ale jen idea. Žádné konkrétní kroky v tom nepodnikám. Navíc jsem přesvědčen, že schválení přímé volby byl omyl, který rozhodil náš ústavní systém,“ dodává.

Celý článek o proměně dravého byznysmena k politickému filozofovi si přečtěte v Týdeníku ECHO.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.