Ministr Chvojka chce zmírnit protikuřácký zákon

Protikuřácký zákon

Ministr Chvojka chce zmírnit protikuřácký zákonNOVÉ
Předseda Legislativní rady vlády Jan Chvojka (ČSSD) chce po volbách zmírnit protikuřácký zákon. Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Echo24

Předseda Legislativní rady vlády Jan Chvojka (ČSSD) chce po volbách zmírnit protikuřácký zákon. Podle ministra bez portfeje, který má na starosti lidská práva a rovné příležitosti, by se změny měly týkat hlavně kouření na zastřešených předzahrádkách. Informaci přinesl deník Mf Dnes.

„Nemám problém přiznat, že se něco nevychytalo,“ uvedl Chvojka. „Narazil jsem na problém v restauraci, kde mají velkou pergolu. Nemůže se pod ní kouřit, protože jde o pevnou konstrukci. To jsme nedoladili a chci to změnit,“ řekl Chvojka.

Že se po volbách Poslanecká sněmovna vrátí k úpravě jednoho z nejdéle projednávaných zákonů vůbec, připouští i další poslanci. Martin Plíšek z TOP 09 by také rád viděl kuřáky na zastřešených zahrádkách hospod. „V zákoně jsou věci, které se budou muset do budoucna opravit,“ řekl Plíšek. „U venkovní zahrádky by podle mě mělo být jedno, jestli je zakrytá, nebo ne. Pokud je tam zajištěno větrání ze tří stran, je to něco jiného než uzavřený prostor restaurace,“ dodal Plíšek.

Zatímco kouření na zastřešených zahrádkách možná nalezne podporu napříč politickým spektrem, jiné části protikuřáckého zákona vadí některým poslancům spíše z pohledu zátěže podnikatelů. Marek Benda z ODS by rád ulehčil hospodským od odpovědnosti za své hosty. „A za skutečně slabé a problematické místo zákona pokládám pokus říct, že hospodský zodpovídá za to, jestli nalije někomu, kdo posléze bude vykonávat činnost, při které nesmí být pod vlivem alkoholu“ vysvětluje Benda.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zatímco ohledně některých sporných bodů protikuřáckého zákona možná poslanci naleznou společnou řeč, výraznou změnu celého zákona můžeme jen těžko předpokládat. Marek Benda z ODS ani nejvýraznější kritik zákona Leoš Heger z TOP 09 zřejmě zásadní úpravu dlouho projednávaného zákona neprosadí. Benda už dřív prohlásil, že by stál o zřízení kuřárny například v divadlech nebo kinech.

Čtěte také: Osa Berlín Moskva