Obama doufá, že Trump nedá Clintonovou zatknout

AMERICKÉ VOLBY

Obama doufá, že Trump nedá Clintonovou zatknoutNOVÉ 2
Svět

Echo24

Dosluhující americký prezident Barack Obama ve čtvrtek přijme v Bílém domě vítěze úterních prezidentských voleb, republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Probrat mají záležitosti týkající se budoucího předání moci.

Schůzka v Oválné pracovně začne v 11:00 místního času (17:00 SEČ). Po ní by mělo následovat krátké vystoupení před novináři.

Obama, kterému končí mandát v druhé polovině ledna příštího roku, ve středu prohlásil, že Spojené státy potřebují jednotu a vzájemný respekt. Řekl, že není žádným překvapením, že mezi ním a vítězným republikánským kandidátem existují výrazné rozdíly. Vyjádřil ale víru v hladký přechod moci.

Podle amerických médií Obama také vyslovil naději, že Trump nebude soudně stíhat svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou, jak vyhrožoval během předvolební kampaně kvůli její aféře s používáním soukromé e-mailové pošty k pracovním účelům, když byla ministryní zahraničí.

Spekuluje se, že by Obama mohl ještě v posledních týdnech u moci preventivně udělit Clintonové milost, aby jakýkoli takový pokus zarazil v zárodku. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který korespondenci zkoumal, dvakrát už oznámil, že soudní stíhání Clintonové nedoporučuje.

Čtěte také: Podivné machinace kolem EET. Finance to musí vysvětlit

Vodička musí vysvětlovat hospodaření svazu, jinak přijde o dotace

Austrálie chce přemístit žadatele o azyl do jiných států