Měl jsem pravdu, nikdo ji nechtěl slyšet, raduje se Bursík z Temelína

Měl jsem pravdu, nikdo ji nechtěl slyšet, raduje se Bursík z Temelína
Krátké zprávy

Echo24

Zrušení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, kterou dnes oznámil ČEZ, přivítal i někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík.

"10. 4. 2014 skončilo v ČR lhaní o levné jaderné elektřině. Rozhodnutí ČEZu o zrušení tendru na JE Temelín je pro mne ohromnou osobní satisfakcí. Měl jsem pravdu, kterou však nikdo nechtěl slyšet," tvrdí Martin Brusík, který byl ministrem životního prostředí za Stranu zelených. S tou se ovšem rozešel a založil si vlastní partaj Liberálně ekologická strana (LES), jíž byl zvolen předsedou.

"Již v únoru 2013 jsem v Otázkách Václava Moravce varoval před tím, že nelze postavit nové jaderné reaktory bez toho, aby stát garantoval podporu výroby elektřiny z jádra formou pevné výkupní ceny a uvedl jsem, že po dobu 35 let provozu nových reaktorů by spotřebitelé zaplatili neuvěřitelných 1,4 biliónu korun. Varoval jsem před tím, že po fotovoltaickém tunelu bude následovat tunel jaderný," uvádí Bursík.

Martin Bursík zýároveň ocenil současnou vládu, že se rozhodla nepokračovat ve "lhaní o tom, jak je jaderná energetika ekonomicky výhodná", a odmítla poskytnout ČEZu garanci podpory, což vedlo ke zrušení tendru. A šéf LES dodává: "Vedlejším nicméně velmi důležitým efektem dnešního rozhodnutí je skutečnost, že Rusové zůstanou za našimi hranicemi."