Rutinní kontrola totožnosti? Jen policejní svévole

Soud na straně lustrovaných občanů

Rutinní kontrola totožnosti? Jen policejní svévoleNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Policisté nemohou vyzvat občana při takzvané rutinní kontrole k prokázání totožnosti, aniž by k tomu měli jasný důvod. Nedávný rozsudek Krajského soudu v Brně zní jasně. Co když ale policie při vaší kontrole použije gumový paragraf o tom, že jste podobní hledané či pohřešované osobě? Podle politiků i soudu ani tehdy nemusíte hned vytahovat občanský průkaz. Na místě je otázka: Jaké hledané osobě jsem podobný?

Debatu o bezdůvodných kontrolách policie vyvolal rozsudek brněnského soudu v případu právničky Ligy lidských práv Zuzany Candigliota. Ta se měsíce přela s jihomoravskou policií o to, zda po ní mohli policisté bezdůvodně požadovat prokázání totožnosti.

Právnička před necelým rokem jela vlakem z Břeclavi do Brna zrovna v době, kdy policie prováděla kontrolu zaměřenou na hledání běženců. Policisté na ní vyžadovali doklady, ona odmítla, a proto ji odvedli na stanici, kde během dvou hodin podstoupila dvě osobní prohlídky. Později proto Candigliota podala na policii správní žalobu s tím, že byl její postup nezákonný. A soud se nyní postavil na stranu právničky.

Také zákon hovoří jasně. Policie může vyzvat občana k prokázání totožnosti jen v předem stanovených případech. Například když je podezřelý ze spáchání trestného činu či přestupku, když se zdržuje v blízkosti místa, kde k spáchání trestného činu došlo, nebo když odpovídá popisu hledané či pohřešované osoby. Jinak ne.

„Rutinní prohlídky, při nichž musí lidé automaticky předkládat doklady policii, jsou nesmysl. Nic takového neexistuje. Policie musí mít vždy pádný a jasný důvod k tomu, aby mohla občana požádat o doklady. Slušný člověk nemá co tajit, na druhé straně ale není důvod, aby se kdykoli legitimoval,“ řekla právnička ČTK k rozsudku začátkem listopadu.

Příběhů je více, policie nesouhlasí

Policie s rozsudkem nesouhlasí a podala proto kasační stížnost. Zdaleka přitom nejde o ojedinělý případ. Sociální sítě se po rozsudku začaly hemžit příběhy lidí s podobnou zkušeností. Policie je nejčastěji lustrovala pod záminkou, že jsou podobní hledané osobě. Právě toto ustanovení je podle expertů nejvíce ‚gumové‘ a tedy i nejsnáze použitelné.

Ne vždy ale policie narazí na právníka, takže k soudu svůj nesouhlas dotáhne málokdo. Ten by přitom stěžovatelům dost možná dal za pravdu. I u Candiglioty prohlásil, že provádět kontrolu totožnosti s pouhým obecným odkazem na to, že daná osoba může být hledaná či pohřešovaná, aniž by policie doložila, že skutečně odpovídá popisu člověka, po němž pátrá, nelze.

„Vzhledem k tomu, že policie si zvykla šikanovat lidi bezdůvodnými kontrolami totožnosti poměrně často, doufám, že rozsudek jí dá tolik potřebnou zpětnou vazbu, a to i k principu přiměřenosti, který činnost policie rovněž pravidelně postrádá,“ uvedla Candigliota na svém Facebooku.

‚Zeptejte se‘, mají jasno politici

Bezdůvodně lustrovat občany není možné ani podle poslanců ze sněmovního podvýboru pro policii.

„Policisté nemohou kontrolovat kdykoliv. Pokládali jsme to za jeden z největších výdobytků listopadu 89. Že nás na Václavském náměstí při státním svátku sedmkrát nezkontrolují. Bylo by velice špatné, kdyby se nám to teď začalo vracet zpátky,“ řekl deníku ECHO24.cz poslanec ODS Marek Benda. Jasno má i v tom, jak se k výzvě policie postavit. „V tom případě bych se policisty zeptal, jaké hledané osobě jsem podobný. Pokud by mi to nechtěl říct, ale na kontrole totožnosti trval, podal bych stížnost. Aby se ukázalo, zda to bylo oprávněné, nebo šlo jen o šikanu,“ radí.

Požadovat po policistovi, aby sdělil, jaké hledané či pohřešované osobě jsme podobní, radí i další člen podvýboru Jeroným Tejc z ČSSD. Podle něj je ale vše na dohodě a občané by s policií měli normálně komunikovat a spolupracovat.

„Na druhou stranu je to ale problém a možná se to v budoucnu bude muset řešit. Protože pokud bude přibývat podobných případů, bude přibývat i sporů,“ varuje Tejc.

Jak je to s občankou?

S problémem bezdůvodných kontrol totožnosti úzce souvisí i otázka, zda máme povinnost s sebou neustále nosit občanský průkaz. Dříve takovou povinnost skutečně stanovoval zákon, to se však na přelomu tisíciletí změnilo. V zákoně dnes pouze stojí, že každý občan starší 15 let je povinen mít občanský průkaz.

Občanský průkaz tedy nemusíte neustále nosit u sebe. Koneckonců prokázat se lze i jiným dokladem než občankou. Pokud ale občanský průkaz necháváte doma, vystavujete se samozřejmě možným nepříjemnostem.

„Podle mého názoru s sebou občanský průkaz nosit nemusím. Není to povinnost. Vystavuji se ale riziku, že když se dostanu do konfliktu se zákonem, mohu být případně předveden,“ upozorňuje Benda.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články