Ukrajinci už budou přijíždět bez víz. Kyjev zpřísní kontroly na hranicích

Pracovní síla z Ukrajiny

Ukrajinci už budou přijíždět bez víz. Kyjev zpřísní kontroly na hranicíchNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ukrajina po zavedení bezvízového styku zpřísní kontroly svých občanů při výjezdu do ciziny. Na semináři Hospodářské komory ČR k zaměstnávání cizinců to v úterý řekl Tomáš Haišman z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Ukrajina podle něj již dala najevo, že si nepřeje ekonomické zneužívání vlastních obyvatel. Zaměstnavatelé v ČR tvrdí, že potřebují obsadit 150 000 volných pracovních míst a volají po usnadnění příchodů zaměstnanců například z Ukrajiny.

Občané Ukrajiny budou moci zřejmě od poloviny června bez víz cestovat do schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol, tedy i do ČR. Ukrajinci budou ke vstupu do schengenského prostoru potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Nebudou potřebovat víza, pokud přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů. Bezvízový styk nebude pro občany Ukrajiny znamenat právo v unii pracovat.

Problémy s vyřizováním pracovních víz pro Ukrajince, na které opakovaně upozorňují českou vládu tuzemské firmy, jsou podle nového ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise záležitostí českých úřadů. V rozhovoru pro ČTK před několika týdny řekl, že by byl raději, kdyby Ukrajinci pracovali doma a nemuseli hledat práci v zahraničí.

Česká vláda podporuje několika programy migraci kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Firmy si ale stěžují na to, že zaměstnávání Ukrajinců je zdlouhavé kvůli špatně fungujícímu systému a také nedostatečnému personálnímu obsazení konzulátů. Ministerstvo zahraničí proto nedávno posílilo konzulát ve Lvově a zvýšilo počet přijatých žádostí o víza. V médiích se v souvislosti s vyřizováním pracovních víz objevují také informace o vízové mafii.

Hospodářská komora ČR vyřídila od loňského srpna 700 žádostí zaměstnavatelů o celkem 4300 pracovníků z Ukrajiny, řada z nich ale na pozvání k pohovoru na konzulát ve Lvově čekala i půl roku.

Vedle personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově vláda schválila v únoru také možnost překročit původně určenou kvótu 5000 zaměstnanců z Ukrajiny. Měsíční kvóta pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince vzrostla ode dneška ze 400 na 800.

Odbory ale varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou pracovní sílu. Zaměstnavatelé mají podle nich zájem jen o nekvalifikovanou pracovní sílu. Hospodářská komora ovšem upozornila, že uchazečům z Ukrajiny může česká firma volné místo nabídnout až po 30 dnech, kdy o ně nestojí občané ČR.

Hospodářská komora už dříve uvedla, že v rámci 140 000 volných pozic je největší poptávka po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají také švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Čtěte také: Zmatek na ministerstvech. Kauza rohlik.cz upozornila na mezeru v zákoně