1 ANTIISLAMISTÉ NA INTERNETU

Facebook obnovil stránku IvČRN. Ale funguje bez Konvičky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Společnost Facebook obnovila stránku iniciativy Islám v České republice nechceme (IvČRN), kterou před 11 měsíci zablokovala. Stránka je nyní zpět i se všemi 160 tisíci příznivci, které měla v době zablokování. Facebook přitom tento týden zablokoval jinou stránku iniciativy, která měla „jen“ 73 tisíc příznivců. Proč společnost jednu stránku zablokovala a druhou obnovila není zřejmé.

Původní stránka iniciativy IvČRN, kterou aktuálně sleduje 160 367 uživatelů, byla zablokována letos v lednu. Následujících 11 měsíců to vypadalo, že z internetu definitivně zmizí. Nyní se ale na Facebooku objevila znovu i se všemi původními příznivci.

Obnovení zablokované stránky působí poněkud zvláštně. V ten samý den, kdy byla původní stránka obnovena, totiž Facebook zablokoval jinou stránku iniciativy IvČRN. Ta vznikla v lednu po zablokování původní stránky a v době smazání měla přes 73 tisíc „lajků“.

Iniciativa pokračuje bez Konvičky

Samotní antiislamisté tvrdí, že jim Facebook nesdělil, proč jim jednu stránku smazal a druhou obnovil. Pouze prý podali žádost o obnovení původní stránky a sociální síť jim z nějakého důvodu vyhověla.

Odpůrci islámu zároveň upozorňují, že nově už nespolupracují s původním lídrem iniciativy IvČRN Martinem Konvičkou. Důvodem jsou Konvičkovy nevybíravé výroky na adresu muslimů, kvůli kterým na něho už dříve přišlo trestní oznámení (Konvička na internetu v minulosti hovořil například o namletí muslimů do masokostní moučky). Serveru Echo24.cz to řekl zdroj zevnitř iniciativy.

Facebook oficiálně nesděluje, proč maže jednotlivé stránky. O důvodech, které tento týden vedly ke smazání stránky IvČRN se 73 tisíci příznivci tedy lze jenom spekulovat.

Skončila v ohrožení života

Odpůrci iniciativy tvrdí, že za to může případ Češky, která na internetu sháněla ubytování pro Afghánce. Její příspěvek totiž sdílela iniciativa IvČRN a lidé v diskusi jí začali dosti nevybíravě nadávat a vyhrožovat. Na internetu rovněž začaly kolovat její osobní údaje včetně telefonního čísla a adresy.

Naproti tomu příznivci iniciativy tvrdí, že jim Facebook smazal stránku kvůli tomu, že sdíleli video zachycující brutální útok, ke kterému došlo koncem listopadu v Berlíně. Ve videu muž tmavší pleti skopne ze schodů nic netušící ženu. Ta podle německého deníku Bild po útoku skončila v ohrožení života.

Na Facebooku je zakázané sdílení příspěvků, které obsahují: přímé výhrůžky, sebepoškozování, šikanu a obtěžování, útoky na veřejně známé osobnosti, kriminální činnost nebo sexuální násilí a zneužívání.

Čtěte také: Facebook zablokoval stránku Islám v České republice nechceme

Novinář nahlásil stránku IvČRN. Pak se objevil na gay seznamce

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.