Záchytky bilancují: každý čtvrtý opilec je ze severu Moravy

Záchytky bilancují: každý čtvrtý opilec je ze severu MoravyNové
Foto: www.praha.eu
Domov

Alkohol v Česku

Echo24

Za poslední rok skončilo na záchytkách kvůli nadměrné opilosti nebo požití drog přes dvacet tisíc obyvatel Česka. Nejvíce jich přijaly záchytky v Moravskoslezském kraji. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zde lékaři ošetřili až čtvrtinu všech intoxikovaných pacientů.   

Během loňského roku přijalo 17 záchytných stanic celkem 23 018 lidí, kteří byli pod vlivem alkoholu nebo drog. Za posledních 25 let se tak podle statistik zdravotníků dostalo na záchytku v průměru půl milionu lidí. Mezi pacienty převažují po celé roky muži, kteří tvoří 84 procent všech přijatých. 

Podíl dětí a dospívajících překvapivě klesl. Místo téměř devíti procent, vykazovaných ještě v roce 2006, se loni na záchytkách ocitla jen dvě procenta nezletilých pacientů.

Nejvíc se pije na Moravě

Čtvrtinu všech pacientů přijaly čtyři záchytné stanice v Moravskoslezském kraji. Téměř 16 procent záchytná stanice v Jihomoravském kraji a zbývajících 14 procent stanice v Praze. 

Pacienti jsou rozlišováni podle toho, zda byli přijati pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Z celkového počtu přijatých bylo 99 procent právě pod vlivem alkoholu, a to nejvíc v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Pod vlivem nelegálních drog jsou ošetřováni lidé především ze Zlínského a Pardubického kraje.

V Česku se pije nad limit

Podle zdravotnického průzkumu pije v Čechách alkohol rizikovým nebo škodlivým způsobem až pětina dospělých. To je více než milion lidí. Více než 140 000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc. 

Pokud lékaři doporučují pití alkoholu, tak dvě deci vína denně, česká společnost tuto hranici překračuje. Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí na alkoholu, vidí cestu k omezení alkoholismu v regulaci reklamy, nulové toleranci alkoholu za volantem a zavedení vyšší daně na alkohol.