‚Američané Plzeň neosvobodili,‘ přepisuje Okamura dějiny

Lekce historie od japonského rodáka

‚Američané Plzeň neosvobodili,‘ přepisuje Okamura dějinyNOVÉ
"Osvobození Plzně, pochod praporečníků." Foto: FOTO: Archiv VHÚ
1
Domov

oj Echo24

Americká armáda neosvobodila na konci druhé světové války Plzeň a chovala se vůči spojencům odporně. Tak vidí osvobození západních Čech v roce 1945 poslanec a šéf SPD Tomio Okamura, podle kterého by měli lidé oslavovat spíše obyvatele Plzně. V rozhovoru pro Parlamentní listy Okamura také kritizuje protiruské nálady ve společnosti.

S dalším výročím konce druhé světové války se objevují i bizarní výroky a počiny politiků. Po společné fotce hejtmana Michala Haška s Nočními vlky to je výrok poslance Tomio Okamury, podle kterého americká vojska nikdy neosvobodila Plzeň a přijela do de facto osvobozeného města.

„V Plzni bychom měli spíše oslavovat místní občany, kteří dohodli s Němci převzetí města od wehrmachtu. Američané bohužel reálně nikdy Plzeň neosvobodili – pár jich přijelo do města oficiálně svobodného. A to, že dorazili až do Plzně, bylo dané jedinou věcí  – někdo někde jinde musel vybojovat opravdu kruté bitvy u Kursku, u Stalingradu, u Leningradu,“ shazuje Okamura zásluhy americké armády a naopak vyzdvihuje tu sovětskou. „Američané vstoupili do Evropy v podstatě poté, až když bylo jasné, že Sověti porazí Hitlera, a hrozilo, že osvobodí Evropu sami. Stalin po dlouhou dobu žádal o otevření fronty na západě, ale takzvaní spojenci boj naopak oddalovali, aby Rusové co nejvíce s Němci vykrváceli. Ale faktem je, že stejně odpornou politiku vedli třeba i vůči de Gaullově Svobodné Francii a do poslední chvíle podporovali pronacistickou vládu z Vichy. Svět není černobílý a každý v něm hájí hlavně svoje zájmy. A pak tu máme lidi, kteří milují legendy – dopřejme jim je, ale současně je třeba vidět i fakta.“

Podle Okamury nejde ignorovat miliony sovětských vojáků, které se zasazovaly i o svobodu Československa. „Jednostranná neobjektivní protiruská propaganda má naštěstí i opačný účinek – vytváří nejen bezduchou masu těch, kteří jednoduše nenávidí vše ruské, ale zároveň vytváří stále větší kritickou obec. Každá lež má svoje hranice. A když někdo ignoruje miliony sovětských vojáků, kteří trpěli, umírali a bojovali i za nás proti Hitlerovi, tak to už bije do očí,“ řekl dále v rozhovoru pro Parlamentní listy předseda SPD.

„Poválečný odkaz tady vidíme a tato historie nám, Čechům a Moravákům, zcela jasně vzkazuje – mocnosti nás zradily tehdy a nechaly nás napospas nacistům a ani dnes západní elity nehnou pro Českou republiku prstem. Tak jako tehdy Hitler a nacismus de facto stvořili po první světové válce západní politici a průmyslníci bažící po ruských surovinách, tak dnes islamisty opět stvořili ti samí hráči  – mix politiků, zbrojařů a magnátů bažících po surovinách. A je jen na nás, zda znovu sehrajeme roli naivních hlupáků, kteří až do poslední chvíle věří lidem, jako jsou Daladier, Chamberlain nebo Juncker s Merkelovou, kterým servilně poklonkuje Sobotka s Babišem,“ rozčiloval se Okamura, kterému vadí kromě jiného to, že lidé přejímají americkou kulturou sledováním amerických seriálů a konzumací hamburgerů místo toho, aby hájili „nějaké české pivo, syrečky, moravskou zabijačku nebo pecen chleba“.

Čtěte také: Proruský Veleba a populista Okamura – noví parťáci do voleb