Íránská herečka políbila v Cannes prezidenta festivalu, teď jí hrozí bičování

Íránská herečka políbila v Cannes prezidenta festivalu, teď jí hrozí bičování
Svět

Íránské herečce Lejle Hatami hrozí trest veřejného bičování za to, že v Cannes políbila na přivítanou prezidenta tamního filmového festivalu. Svým chováním porušila jedno ze základních pravidel Islámu. Stížnost podali studenti spojení s Íránskou revoluční gardou. Informoval o tom deník Guardian.

Lejla Hatami, hvězda oscarového filmu Rozchod Nadera a Simin, působí na festivalu v Cannes jako členka poroty. Ředitel festivalu Gilles Jacob se snaží celou situaci vysvětlit: „Paní Lejlu Hatami jsem políbil pouze na líčko. V tu chvíli pro mě zastupovala celou íránskou kinematografii, až poté se z mého pohledu stala znovu sama sebou.“

Pokud by soud žádosti studentů vyhověl mohla by Hatami dostat až padesát ran bičem. Íránský zákon hovoří o tom, že muž a žena, kteří nejsou nijak spřízněni, se nemohou takto důvěrně chovat na veřejnosti. „My, muslimští bratři a sestry, žádáme zahájení stíhání Lejly Hatami za její hříšný akt políbení cizího muže na veřejnosti. Mimoto její chování ublížilo obrazu náboženských postojů hrdého a mučednického íránského národa,“ stojí ve stížnosti studentů.

Íránská konzervativní média označila celou věc za urážku ženské cti. Hossein Nushabadi, tamní ministr kultury, označil Hataminu účast v Cannes za porušení jejich náboženských přesvědčení.

Lejla Hatami je dcerou íránského režiséra Aliho Hatamiho, v současné době zasedá v porotě hlavní canneské filmové ceny Zlatá palma společně se Sofií Coppolou nebo Carole Bouqet.