Koupání v lomu? Krásná voda i příroda...a oplétačky s policií

Pozor, soukromý pozemek!

Koupání v lomu? Krásná voda i příroda...a oplétačky s policiíNOVÉ
I do lomu Amerika přišli několikrát policisté na kontrolu Foto: Matěj Adamík
1
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

V horkých letních dnech míří za koupáním do zatopených lomů a pískoven stovky lidí. Oblíbené jsou zejména kvůli čistotě vody a malebnosti přírody, do většiny z nich ale lidé vstupují protiprávně. Areály jsou totiž často soukromými pozemky a lidé svým vstupem a počínáním v nich riskují přestupek až trestný čin. Středočeská policie řeší ročně desítky podobných případů a vybízí k ostražitosti.

Po celé České republice roste mezi lidmi obliba zatopených lomů a pískoven. Stovky lidí si tak horké dny zpříjemňují osvěžením v těchto polopřírodních nádržích, které se vyznačují krásnou přírodou a často i značnou čistotou vody.

Lidé ale vstupem do areálů bývalých lomů a pískoven riskují oplétačky s policií – ať už vědomě, či nevědomě. Většina těchto nádrží totiž náleží do soukromého vlastnictví a jsou dle toho i náležitě označeny a zákonem chráněny. Ze zákona nemusí být takový prostor oplocen, stačí tak pro upozornění veřejnosti umístit například cedule s označením „soukromý pozemek“ nebo jinak místo vyznačit. I přesto ale do těchto míst chodí stále větší počet lidí.

„Policie se na podobné případy speciálně nezaměřuje, ale zatopené lomy a pískovny kontroluje namátkově při běžných úkonech,“ uvedla pro ECHO24.cz tisková mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová. „Pokud by osoby nepovoleně na soukromý pozemek vnikly, byly by vyzváni k neprodlenému opuštění místa. Podobné případy mohou být trestány pokutou nebo, pokud by jejich činy naplňovaly podstatu trestného činu, dále ve správním řízení,“ uvedla Zatloukalová s tím, že se počet takových případů v současnosti nijak dramaticky nemnoží.

O tom, že v množství případů nestačí ani plot, se opakovaně přesvědčuje nejen středočeská policie, která působí v kraji s největším počtem zatopených lomů. Lidé si často pod touhou osvěžení neuvědomují nebo ignorují fakt, že za nepovolený vstup na cizí pozemek mohou být potrestáni pokutou do výše až 15 tisíc korun.

Policie: Pozor na alkohol!

Podle okolností se pak klasifikace přestupku může změnit i na trestný čin, za který hrozí i trest odnětí svobody. K přísnějším trestům může dojít podle počínání proniknuvších, ať už se jedná o násilné vniknutí do areálu například vylomením plaňky v plotu, nebo samotným způsobením škody nad pět tisíc korun.

„Policie se při kontrolách vodních ploch zaměřuje spíše na bezpečnost občanů a dodržování pravidel. K tomu patří zejména prevence proti neopatrnému chování u vody, které často podněcuje alkohol. Nově pak mají policisté pravomoc kontrolovat požití alkoholu i u řidičů plavidel,“ dodala Štěpánka Zatloukalová ze středočeské policie s tím, že právě alkohol přispěl k několika nedávným utonutím ve středních Čechách.

Pravděpodobnost policejní kontroly u lomů, kam je mnohdy složitý přístup, připadá většině lidí mířících do podobných míst za koupáním velmi malá.

I v natolik turisticky oblíbené oblasti lomů Amerika u Karlštejna ovšem k policejním kontrolám dochází. Při jedné kontrole museli přítomní lom opustit, někteří se před policisty dokonce schovali v přilehlé jeskyni, kde pak přes hodinu čekali, než strážníci z lomu odešli. Pokutě by se ale v případě, že nekonzumovali alkohol nebo neničili prostředí lomu, pravděpodobně vyhnuli.

Čtěte také: V Rakousku se utopil 65letý Čech

Dnes 36,5. Tropické počasí vydrží i příští týden

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články