Stropnický byl obětován. Praha bude mít po půl roce vládu

Stropnický byl obětován. Praha bude mít po půl roce vláduNOVÉ
Domov

NOVÁ RADA V PRAZE

Echo24

Hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se v úterý domluvily na personálním obsazení pražské rady. Nově v ní budou Karel Grabein Procházka (ANO), Petra Kolínská (SZ), Irena Ropková a Daniel Hodek (oba ČSSD). Koaliční smlouvu podepíšou strany ve čtvrtek před jednáním zastupitelstva. Novinářům to dnes řekli zástupci stran. Předseda SZ Matěj Stropnický, o jehož nominaci se vedly mezi stranami spory, v radě nebude.

Od rozpadu koalice loni v říjnu vládla Praze sedmičlenná rada. Nyní tak bude opět jedenáctičlenná, náměstkyní primátorky se stane Kolínská. „Konkrétní kompetence zůstanou tak, jak jsou, v případě nových radních se budou ještě dolaďovat,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Stejně tak není domluveno složení magistrátních výborů. Zástupci stran pouze uvedli, že nově by měl být předsedou dopravního výboru Stropnický. „Vše je to otázka matematiky, výboru nesmí předsedat zástupce strany, která má v dané gesci radního či náměstka,“ řekl vyjednávač ČSSD Miloslav Ludvík.

Jediným z nově volených radních, který již ve vedení města byl, je Ropková. Na starosti měla až do odvolání loni v říjnu školství a sociální oblast. Procházka je pražským zastupitelem, Kolínská byla donedávna radní v Praze 6 a Hodek je místostarostou Prahy 1. Podle Ludvíka by měl v Praze 1 ve funkci zůstat, avšak nebude tam tzv. uvolněným radním, jeho hlavní prací bude funkce na magistrátu.

Rozpory při domlouvání koalice způsobila v minulých týdnech nominace Stropnického do rady. ANO a ČSSD to odmítly a zelení nakonec ustoupili. „Nám šlo o programové priority,“ řekl k odstoupení Stropnického od nominace předseda pražské SZ Ondřej Mirovský. SZ rovněž stáhla ze svých požadavků zvýšení daně z nemovitosti, které vadilo ANO.

Podle vyjádření zástupců hnutí ANO by se mohl Stropnický stát předsedou magistrátního výboru pro dopravu a evropské fondy. Nyní jej vede zastupitelka Jarmila Bendová (ANO). „Obsazení výborů je v jednání, ale počítáme i s tím, že dopravní výbor by vedl pan Stropnický,“ řekl Procházka.

Samotná koaliční smlouva a její dodatek by měla být podepsána ve čtvrtek ráno před jednáním zastupitelstva. „Já předpokládám, že ji podepíšeme ve čtvrtek ráno, nebo ve středu večer, ale na tomto jsme se ještě nedomlouvali, ale žádný rozpor v tom již není, jen to doladíme a opravíme gramatické chyby,“ řekla Krnáčová.

Strany budou mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla.

Čtěte také: Stropnický: Nejsem žádné VIP golden kid, spával jsem s bezdomovci

Související články