Rusové bombardovali tábor vojáků, které vycvičila CIA

Nálety v Sýrii

Rusové bombardovali tábor vojáků, které vycvičila CIAAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: „Sukhoi Su-24 inflight Mishin“ od Alexander Mishin – http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Sukhoi-Su-24M/1803961/L/. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
1
Svět

mc Echo24

Americký senátor John McCain přišel s informací, že Rusové při prvních náletech v Sýrii zasáhli brance Syrské svobodné armády (FSA). Ta je umírněná opozice, kterou podporují Spojené státy. ,,Mohu s jistotou potvrdit, že to byly útoky proti skupině FSA, která byla vycvičena CIA. Máme s těmi lidmi spojení,“ sdělil McCain v rozhovoru se stanicí CNN.

Senátor dále uvedl, že ,,Rusové vedli nějaké útoky na Islámský stát, jiné extremisty ale nezasáhli“. Putin podle senátora tímto útokem dokázal, o co mu skutečně jde – podporovat syrského prezidenta Bašára Asada.

Informaci, že byl zasažen tábor skupiny, kterou cvičila americká CIA, dále potvrdil agentuře Reuters velitel povstalců.

Ve středu ruští senátoři jednomyslně schválili možnost nasazení ruské armády v zahraničí. Šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov podle agentury Reuters řekl, že opatření se týká Sýrie, jejíž prezident Bašár Asad požádal Moskvu o pomoc, a zahrnuje pouze letectvo, nikoli pozemní síly.

Ihned ve středu začala ruská letadla bombardovat údajné pozice povstalců na severozápadě Sýrie. Podle Kremlu Rusko úspěšně koordinuje postup s ostatními státy a mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že se ruské útoky zaměřují na různé teroristické skupiny. Ve čtvrtek v útocích pokračovalo. Mluvčí ruského ministerstva obrany ve čtvrtek prohlásil, že Rusové za uplynulých 24 hodin zasáhli 12 cílů Islámského státu a že kromě jiného zničili jedno velitelské stanoviště a dva sklady zbraní.

Spojené státy americké si vzápětí stěžovaly, že nebyly o náletech informovány. Americký ministr zahraničí John Kerry si také u svého ruského protějšku Sergeje Lavrova stěžoval, že jsou ruské nálety v Sýrii kontraproduktivní. Navíc se objevily informace syrské opozice týkající se smrti několika desítek civilistů při ruských náletech. Podle Putina jsou to jen informačními útoky, se kterými počítal.

Ve čtvrtek však Vladimir Putin oznámil, že USA a Rusko vytvoří mechanismus pro koordinace akcí v Sýrii. O chystaném jednání USA a Ruska už před Putinem informovali americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. K prvnímu kontaktu armádních představitelů by prý mohlo dojít již dnes. Politici se setkali ve středu na okraj všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN, které se koná v New Yorku. Cílem jednání obou armád má být vzájemně se informovat o svých krocích, aby v Sýrii nedošlo k tomu, že nálety jedné ze stran se dostanou do střetu s leteckými údery druhé strany.

Čtěte také:

Neútočíme jen na Islámský stát, přiznalo Rusko

Ruský parlament schválil použití vojenské síly v Sýrii