Baugruppe, nový způsob bydlení

Baugruppe, nový způsob bydlení 11
Blogy
Adam Gebrian
Sdílet:

Do 3. dubna 2015 je možné v pražské galerii Kvalitář (Senovážné náměstí 17, Praha 1) zhlédnout výstavu Baugruppe ist super! (kurátoři Helena Doudová a Marek Kopeć, spoluorganizátor projektu Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy).

Výstava se zabývá specifickým berlínským fenoménem. Způsobem výstavby bytových domů podle individuálních přání majitelů jednotlivých domů, bez účasti developera. Ukazuje několik příkladů realizací, které takovýmto způsobem vznikly – včetně pro výstavu speciálně vytvořených modelů a také třeba stavebních detailů.

Přestože co je možné realizovat v jednom městě, bývá těžké aplikovat ve městě jiném, myslím si, že by tento fenomén mohl vzbudit pozornost těch, kteří uvažují o výstavbě vlastního bydlení, ale jejich snem není samostatně stojící rodinný dům na zahradě na periferii většího města, ale rádi by zakotvili spíše v jeho centru a to navíc ideálně s lidmi, ke kterým mají blízko.

Vysídlování center je událostí, která se v uplynulých letech odehrává po celé planetě, Českou republiku a její města nevyjímaje. Důvodů jsou desítky, ale zdánlivá nemožnost realizovat své vlastní představy v již značně definovaném prostředí, je jistě jedním z nich.

Možná to tak nemusí být a nad nejen ekonomickým přínosem trvalého pobytu obyvatel uvnitř historických jader není třeba příliš spekulovat. Proto by podobný způsob stavění měl stát za pozornost i politickým představitelům měst, zvláště když budou rozhodovat o prodeji městských pozemků k možné zástavbě.

K výstavě je vydán doprovodný manuál, který si na ní můžete vzít v tištěné podobě, anebo je ke stažení na internetu přímo zde.

V přehledné a vtipné grafice Petra Babáka a Richarda Rozhoně z grafického studia Laboratoř zde najdete důsledně popsán proces, který je potřeba podstoupit, pokud byste se rozhodli bytový dům realizovat tímto způsobem. Více o projektu.

Sdílet:

Hlavní zprávy