1 Ebola v Kongu

Ebola v Kongu není pod kontrolou, zabíjí stovky lidí, experti žádají mimořádný zásah

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Skupina zdravotnických odborníků vyzvala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby svolala pohotovostní výbor, který vyhlásí kvůli ebole v Kongu stav nouze na mezinárodní úrovni. Podle odborníků, kteří svůj názor zveřejnili v odborném časopise Lancet, epidemie není pod kontrolou a nepřestává se šířit. Nakažlivé onemocnění ebola se šíří v Kongu od loňska a zabilo už přes 440 lidí.

V Kongu jde o desátý případ tohoto onemocnění a světově druhý nejzávažnější. K šíření podle expertů přispívá hustota obyvatelstva, politická nestabilita a přesídlování velkého množství lidí.

"Epidemie není pod kontrolou, existuje vysoké riziko dalšího šíření regionem, možná i v globálním měřítku," citovala agentura AP jednoho z autorů studie Lawrence Gostina z Georgetownské univerzity. Podle článku existuje nebezpečí, že se ebola rozšíří do okolních nebo blízkých zemí. Jednou z nich je i Jižní Súdán, jeden z nejnestabilnějších států na světě, který má velmi malou schopnost si s epidemií poradit.

Gostin řekl, že zastavit šíření eboly v Kongu je rozhodující pro to, aby se zabránilo humanitární katastrofě. Podle odborníků už byla splněna kritéria pro vyhlášení stavu nouze na mezinárodní úrovni.

WHO v pondělí na tento článek reagovala oznámením, že spolu se svými partnery v Kongu a okolních zemích situaci pečlivě monitoruje, aby rozhodla, zda jsou naplněny podmínky pro svolání expertní schůzky výboru. "Jakmile tyto známky zaznamenáme, generální ředitel schůzku svolá," sdělil mluvčí WHO Tarik Jašarević.

Ebola se za šest měsíců od jejího vyhlášení v Kongu rozšířila do 18 oblastí a ačkoli v původních místech výskytu byla zvládnuta, v minulých týdnech se objevila nová ohniska.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ebola v Kongu se šíří do měst, lékaři se bojí nedostatku vakcín. Situaci komplikují povstalci

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.