Revoluce v Saúdské Arábii. Ženy jdou poprvé k volbám

Revoluce v Saúdské Arábii. Ženy jdou poprvé k volbám
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

mz Echo24

Ženy v Saúdské Arábii se letos v prosinci poprvé v historii zúčastní voleb. Kromě volebního práva jim je umožněno také kandidovat. Informoval o tom server Al-Džazíra.

Saúdské Arabky se začaly registrovat k účasti v komunálních volbách v několika posledních dnech. „Nikdy jsem nečekala, že se právě toto stane tak brzy,“ říká prvovolička Linjawi, která se o volební právo žen v zemi zasazovala delší dobu.

Invaze ze západu i splněný sen

Lijawi ale přiznává, že společnost této novince prozatím není příliš nakloněná. Spousta z nich ji nazývá „invazí západu“. Pro Lijawi samotnou je ale přiznané volební právo pro ženy splněným snem a jedinou cestou, jak jim umožnit rozhodovat o politice a veřejné správě.

Prosincové komunální volby jsou teprve třetími, které se konají od roku 2005. To i přes to, že podle zákona se měly konat každé čtyři roky. Kroky tehdejší vlády, která ženám volební právo přiznat nechtěla, ale úmyslně vedly k jejich odkladům. Až v roce 2011 došlo k oficiálnímu rozhodnutí, že ženy se od roku 2015 budou pasivně i aktivně podílet na volbách.

Čtěte více: Francouzi spílají saúdskému králi: nezaplatil prý dluh