Cenu Arnošta Lustiga získala chartistka Němcová

CENA ZA ODVAHU A LIDSKOST

Cenu Arnošta Lustiga získala chartistka NěmcováNOVÉ
Dana Němcová na setkání signatářů k výročí Charty 77 v lednu 2017. Foto:

Foto: Wikimedia Commons/Ben Skála, Benfoto/CC BY-SA 4.0

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2016 získala disidentka a chartistka Dana Němcová. Řekla to řekl mluvčí organizátorů ceny Pavel Kučera. Výbor, který laureáty volí, ocenil Němcovou za odvahu, spravedlnost a lidskost. Němcová by ocenění měla převzít v úterý v poledne v rezidenci pražské primátorky od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Němcová je šestou držitelkou ocenění, které je pojmenováno po spisovateli Arnoštu Lustigovi. Čtrnáctičlenný výbor ocenil celoživotní postoje Němcové, která patří k předním českým katolickým intelektuálům. Společně s manželem Jiřím Němcem byli i jedněmi z iniciátorů Charty 77. Později se stala i jednou z jejích mluvčích.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Matku sedmi dětí sledovala a vyslýchala Státní bezpečnost, strávila několik let ve vězení. V roce 1978 spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), organizaci, která pomáhala obětem komunistického bezpráví.

Po roce 1989 se Němcová krátce zapojila do politiky. Stala se poslankyní Federálního shromáždění. Po smrti manželky prvního polistopadového prezidenta Václava Havla Olgy převzala Němcová vedení Výboru dobré vůle. Angažovala se také při pomoci uprchlíkům z válek v Jugoslávii v 90. letech. Pomoc obětem válek považuje Němcová za nezbytnou i dnes.

V minulých letech obdrželi Cenu Arnošta Lustiga biskup Václav Malý, moderátorka Kamila Moučková nebo novinář a účastník bojů druhé světové války Bedřich Utitz.

Cenu Arnošta Lustiga založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. Ve svém díle se celý život zabýval tématem holokaustu, který v mládí sám zažil. Soustředil se především na odkrývání vnitřní síly člověka, která mu umožňuje zachovat si lidskou důstojnost a morální hodnoty i v situacích krajního ohrožení.

Cena Arnošta Lustiga se od roku 2012 předává jedné české žijící osobnosti za rozvoj morálních hodnot ve společnosti. Laureáta této prestižní ceny každoročně volí Výbor Ceny Arnošta Lustiga složený ze 14 osobností české kultury, politiky a vědy, jehož členy jsou třeba kardiochirurg Jan Pirk, publicista Jefim Fištejn, lékař Ilja Kotík, ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová, socioložka Jiřina Šiklová nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Cenu Arnošta Lustiga dostane spisovatel Jiří Stránský

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články