'Jak zvýšit tlak na Rusko? Snižme počty ruských diplomatů'

Návrh poslance Gabala

'Jak zvýšit tlak na Rusko? Snižme počty ruských diplomatů'NOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Snížit počet ruských diplomatů v Praze na polovinu? To je otázka, s níž přišel poslanec a sociolog Ivan Gabal (za KDU-ČSL). A to i za cenu odvolání českého velvyslance a snížení úrovně naší mise v Moskvě. „Nemůžu se nečinně dívat na zabíjení civilistů v syrském stylu na Ukrajině,“ říká člen bezpečnostního a branného výboru sněmovny.

„Česká republika považuje probíhající útoky separatistických sil za hrubé porušení mírové dohody a společně s EU vyzývá Rusko, aby uplatnilo svůj vliv na separatisty, ukončilo jejich finanční, politickou a vojenskou pomoc a podpořilo implementaci dohod z Minsku k diplomatickému řešení krize,“ zaznělo v neděli v reakci českého ministerstva zahraničí na poslední dění na Ukrajině. Situace na východě země v posledních dnech eskalovala, proruští separatisté odmítli uznávat příměří a oznámili obnovení bojů.

Dění na Ukrajině ale kromě ministra zahraničí a členů vlády stále více komentují i poslanci. Naposledy místopředseda výboru pro obranu Ivan Gabal.

„Nevím, zda nesnížit počet ruských diplomatů v Praze na polovinu i za cenu snížení na polovinu našich diplomatů v Rusku, byť za cenu odvolání velvyslance a snížení úrovně naší mise v Moskvě,“ napsal poslanec v prohlášení na sociání síti Facebook.

Mimořádné jednání ministrů zahraničí EU

Podle něj také máme možnost tlačit na přitvrzení sankcí, každopádně ale nemůžeme pouze přihlížet současné eskalaci konfliktu a nic neudělat. „Nemůžu se nečinně dívat na zabíjení civilistů v syrském stylu na Ukrajině,“ píše Gabal a dodává: „Rusko zneužívá problémů s IS svou brutální agresí a to je chucpe. Válku máme za dveřmi, Rusko směřuje k otevřenému zatažení Evropy do války. Rusko je odpovědné za chování separatistů, musí tu odpovědnost pocítit.“

Postoj českého státu bude záviset mimo jiné na tom, jaká bude dohoda ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Ti se kvůli zhoršující se situaci na východě Ukrajiny sejdou mimořádně už ve čtvrtek. O jednání požádalo předsednické Lotyšsko v sobotu poté, co si ostřelování východoukrajinského města Mariupol vyžádalo tři desítky obětí.

Čtěte také: Video ukazuje děsivé záběry z Mariupolu po bombardování