Žádost o vydání Babiše neměla vidět ani většina poslanců. Co lidé mají vědět o Čapím hnízdě?

VYDÁNÍ ANDREJE BABIŠE

Žádost o vydání Babiše neměla vidět ani většina poslanců. Co lidé mají vědět o Čapím hnízdě?NOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Nejenom potenciální voliči hnutí ANO Andreje Babiše by před nastávajícími sněmovními volbami chtěli mít jasno, co měl vlastně Babiš podle policie provést. Kdyby se veřejnost měla spolehnout pouze na oficiální informace, ví jen to, že policie chce vydat dva poslance hnutí ANO – Babiše a Jaroslava Faltýnka – kvůli farmě Čapí hnízdo. Podle úniků, které denně přinášejí média, to přitom vypadá, že policie má proti Babišovi dostatek důkazů. Žádost přitom měla zůstat utajená a vidět ji měla jen patnáctka poslanců spolu s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD).

„Spis je určen pouze členům výboru. Nemá k němu přístup těch zbylých 185 poslanců z dvou set. Ti se musí spolehnout na doporučení výboru,“ uvedla pro server Echo24 předsedkyně imunitního a mandátového výboru Miroslava Němcová (ODS). Právě jeho členové by měli být v tuto chvíli jediní, kdo obsah žádosti znají. Viděl ho ještě předseda poslanecké sněmovny Hamáček a vyžádat si ho můžou také oba poslanci, kterých se týká. Babiš už oznámil, že žádost chce vidět.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pro zbytek veřejnosti měla zůstat prozatím tajemstvím a záležet mělo jen na mandátovém a imunitním výboru, co vše zveřejní. „V doporučení, které výbor dává Poslanecké sněmovně, můžeme odcitovat část žádosti policie s těmi skutky a předpokládanými paragrafy, pro které mají být stíháni,“ dodala Němcová. Oficiálně si veřejnost měla vystačit s oznámením tiskové mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové, že policie podala sněmovně žádost o vydání dvou poslanců v případě Čapí hnízdo, a Hamáčka, že sněmovna obdržela žádost o vydání Babiše a Faltýnka.

Už teď přitom díky únikům zveřejněným v médiích vědí lidé téměř všechno. Že žádost má osm stran, je precizně zpracovaná a důkazně v ní mají policisté nabito. Že nemíří pouze na Babiše a Faltýnka, ale přinejmenším na deset lidí včetně členů Babišovy rodiny. Známe podrobnosti o tom, jak měli Babišovi příbuzní účelově přeprodávat akcie, aby zakryli pravého vlastníka farmy, a že za tuto službu měli být odměněni vilami a pozemky.

Prvním krokem k tomu, aby se celá věc hnula, je páteční zasedání mandátového a imunitního výboru, které je ale jakousi formalitou. Bude totiž bezprostředně po začátku přerušeno a výbor si pozve oba poslance na další zasedání, aby je mohl vyslechnout. Poté vydá ustanovení, v němž buď doporučí, nebo nedoporučí Babiše s Faltýnkem vydat.

Poslanci výboru ale mají možnost celou věc zdržovat. Mohou si totiž vyžádat od policie k prostudování celý spis. A ačkoliv podle jednoho z členů výboru poslance Martina Plíška (TOP 09) žádost obsahuje všechny potřebné informace, není vyloučené, že některý ze členů hnutí ANO na tom bude trvat. Konečné slovo ale bude mít celá sněmovna, která by celou věc měla projednávat na schůzi, která začne 5. září. Pokud tedy nedojde k obstrukcím.

Rozpravy před samotným hlasováním o vydáním jsou tradičně dlouhé a právě během ní by se lidé mohli dozvědět něco více o tom, co policisté na Babiše a Faltýnka přesně mají. „Stane se z toho politická řezba, to je určitě jasné. Andrej Babiš tam vystoupí a určitě něco z těch věcí okomentuje a pustí. Já za sebe to komentovat nebudu, leda že by padlo něco na adresu výboru, že udělal procedurálně chybu, to bych se bránila. Jinak se do toho zapojovat nechci,“ uvedla Němcová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Horký brambor Andrej Babiš. Kauza Čapí hnízdo míří do dalšího stadia

Babiš: Anonymní akcie tam byly proto, abyste neotravovali moji rodinu

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články