Německo žádá větší transparentnost transatlantické dohody. Jinak ji neratifikuje
Předseda německého spolkového sněmu Norbert Lammert si neumí představit, že by německý parlament ratifikoval dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) bez bližších informací o tom, jak byla vyjednávána a dávána dohromady a žádá její větší transparentnost.
„Nevidím žádnou šanci, že by německý parlament ratifikoval obchodní dohodu mezi EU a USA bez účasti na jejím vyjednávána nebo bez možných alternativ,“ prohlásil Lammert v rozhovoru pro německou mediální skupinu FUNKE.
Lammert také trvá na tom, aby všechny příslušné dokumenty týkající se jednání o takzvané transatlantické dohodě byly dány k dispozici vládám a parlamentům zemí EU. V tom souhlasí s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Podle současných plánů bude ale celý text TTIP k dispozici pouze ve své kompletní podobě a nebude tak žádná šance na změny ze strany EU nebo USA.
Nyní dojednávaná smlouva, která by znamenala vznik největšího prostoru volného obchodu na světě, naráží v unii na tvrdý fakticky i ideologicky zdůvodňovaný odpor části politiků i veřejnosti.
V polovině října vyšlo v Berlíně do ulic přes 150 tisíc lidí, kteří proti dohodě protestovaly. Demonstraci uspořádal Německý odborový svaz (DGB) a další spotřebitelské a ekologické organizace, a to pod heslem „Za spravedlivý světový obchod“. Obávají se, že dojednávaná dohoda o volném obchodu s USA ohrozí stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou EU garantuje.
Výhrady vyjadřují i k obdobné dohodě s Kanadou, která už je schválená a vyzývají, aby nebyla ratifikována.
Podobná demonstrace se dnes konala i v Amsterodamu, kde na ni dorazily tisíce účastníků. Protestního pochodu centrem hlavního města Nizozemska se podle pořadatelů účastnilo více než 7000 lidí.