1

Německo žádá větší transparentnost transatlantické dohody. Jinak ji neratifikuje

,

Témata: ,

Předseda německého spolkového sněmu Norbert Lammert si neumí představit, že by německý parlament ratifikoval dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) bez bližších informací o tom, jak byla vyjednávána a dávána dohromady a žádá její větší transparentnost.

„Nevidím žádnou šanci, že by německý parlament ratifikoval obchodní dohodu mezi EU a USA bez účasti na jejím vyjednávána nebo bez možných alternativ,“ prohlásil Lammert v rozhovoru pro německou mediální skupinu FUNKE.

Lammert také trvá na tom, aby všechny příslušné dokumenty týkající se jednání o takzvané transatlantické dohodě byly dány k dispozici vládám a parlamentům zemí EU. V tom souhlasí s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Podle současných plánů bude ale celý text TTIP k dispozici pouze ve své kompletní podobě a nebude tak žádná šance na změny ze strany EU nebo USA.

Nyní dojednávaná smlouva, která by znamenala vznik největšího prostoru volného obchodu na světě, naráží v unii na tvrdý fakticky i ideologicky zdůvodňovaný odpor části politiků i veřejnosti.

V polovině října vyšlo v Berlíně do ulic přes 150 tisíc lidí, kteří proti dohodě protestovaly. Demonstraci uspořádal Německý odborový svaz (DGB) a další spotřebitelské a ekologické organizace, a to pod heslem „Za spravedlivý světový obchod“. Obávají se, že dojednávaná dohoda o volném obchodu s USA ohrozí stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou EU garantuje.

Výhrady vyjadřují i k obdobné dohodě s Kanadou, která už je schválená a vyzývají, aby nebyla ratifikována.

Podobná demonstrace se dnes konala i v Amsterodamu, kde na ni dorazily tisíce účastníků. Protestního pochodu centrem hlavního města Nizozemska se podle pořadatelů účastnilo více než 7000 lidí.

Čtěte také: Přes sto tisíc lidí v Berlíně demonstrovalo proti obchodní dohodě s USA

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.