Den hidžábu na elitní pařížské univerzitě. Kritici mluví o provokaci

Muslimské šátky ve Francii

Den hidžábu na elitní pařížské univerzitě. Kritici mluví o provokaciNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nosit, či nenosit muslimské šátky ve školách a na veřejnosti? O tom vedou Francouzi spory už několik let. Nyní má Francie další impuls k debatě o burkách i hidžábech. Studenti jedné z nejlepších francouzských univerzit Science Po v Paříži uspořádali v areálu univerzity Hijab Day (Den hidžábu) na znamení podpory žen, které muslimské šátky nosí. Kritici varují před náboženským rozměrem akce, kterou označují za provokaci. Informovaly o tom deníky The Guardian a The Local.

Cílem organizátorů bylo oslabit stigma, které okolo nošení muslimských šátků panuje. Francie už v roce 2004 zakázala šátky na státních školách. Zákaz platí i pro další náboženské symboly, jako jsou kříže či turbany. V roce 2011 premiér Nicolas Sarkozy prosadil zákaz nošení nikábu na veřejných místech. Nikáb zakrývá vše, kromě očí a čela. Žena v hidžábu obličej zakrytý nemá, pouze vlasy a tělo.

„Pokud jste přesvědčení, že všechny ženy mají právo nosit cokoli chtějí a jejich výběr by měl být respektován, (...), pokud jste humanisté, feministé, proti rasismu a paternalismu, připojte se,“ vyzvali organizátoři na Facebooku své kolegy, aby si v den akce pokryli hlavu šátkem. „Zahaleni, nebo ne, jsme si rovni,“ napsali organizátoři. Den hidžábu chtěl upozornit i na výroky francouzské ministryně pro ženská práva. Ta je kritizována za srovnání žen, které nosí muslimský šátek, s černochy, kteří podporují otroctví.

Univerzita Science Po ve svém prohlášení upozornila, že ačkoli se akce konala v jejím areálu, nemá to být chápáno jako podpora akce ze strany univerzity.

Den hidžábu přišel týden poté, kdy francouzský premiér Manuel Valls navrhl, aby na univerzitách byly šátky zakázány. Argumentoval tím, že většina Francouzů věří, že islám je neslučitelný s hodnotami francouzské republiky. Před měsícem řekl, že šátky jsou užívány jako politické gesto proti francouzské sekulární společnosti. Představitelé francouzských univerzit jsou dlouhodobě proti zákazu nošení šátků. Tvrdí, že studenti by měli mít možnost dělat, co chtějí a diskriminace proti studentům v šátcích by byla ilegální.

Že se Den hidžábu konal na akademické půdě, kritizovala předsedkyně studentské unie Carla Sasiela. „Je to provokace a my odsuzujeme náboženský charakter celé akce,“ řekla Sasiela serveru The Local a upozornila na rozpor akce s hodnotami republiky a respektováním ženských práv. Akci kritizovala i univerzitní skupina Národní fronty a hnutí Nous les jeunes (My, mladí), které proti akci sepisuje petici.
Událost komentoval na Twitteru francouzský spisovatel a filozof Bernard-Henri Levy. „Den hidžábu na Science Po. Takže kdy přijde den šaríi? Nebo den kamenování? A kdy den otroctví?“ napsal Levy.

Naopak dle francouzské dokumentaristky Agnès De Féo, která se muslimskými šátky ve Francii dlouhodobě zabývá, může mít taková akce pozitivní účinek. „Pomůže to destigmatizovat ženy, které ve Francii nosí šátek,“ řekla De Féo. Podle ní je názor, že muslimské ženy nosí šátek kvůli manželovi, špatný. „Nikdy jsem nepotkala muslimskou ženu ve Francii, která by řekla, že šátek nosí z manželova donucení,“ sdělila De Féo.

Čtěte dále: Policie zadržela na Domažlicku auto s 26 migranty, řidiči prchli

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články