Nekonečný problém opencard. Praha zastavila vydávání karet

Miliardová jízdenka

Nekonečný problém opencard. Praha zastavila vydávání karetAKTUALIZUJEME 1
Domov

Echo24

Vydávání karet opencard v zákaznickém centru v pražském Škodově paláci je zastaveno. Lidé mohou pouze odevzdávat žádosti o jejich vydání. Kdy bude centrum plně funkční a co výpadek způsobilo, není jasné.

Uvedl to mluvčí městské firmy Operátor Opencard Pavel Stöckl. Podle Martina Opatrného, mluvčího společnosti eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard a projekt dříve spravovala, je situace důsledkem chybějící technologické podpory. Výpadek v centru začal minulý týden v pátek dopoledne, kdy nefungovalo šest z osmi přepážek.

Podobné problémy jako v pátek a dnes se minulý týden objevily už v úterý, ale vydávání karet bylo jen omezeno. Příčiny výpadku zatím ani v jednom případě nejsou známy, podle EMS jde ale o chybějící technickou podporu. „Praha nezajistila nezbytnou podporu Opencard a v důsledku toho dochází k různým technickým problémům,“ řekl Opatrný.

Společnost podporu opencard neposkytuje od ledna, protože na ni nemá uzavřenou smlouvu. Přesto nyní její zaměstnanci pracují na obnově fungování zákaznického centra. „Máme stejně jako Praha a operátor zájem na tom, aby systém fungoval,“ dodal mluvčí. Zatím ale podle něj není jasné, kdy se provoz podaří obnovit.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Prahu vyšla karta na více než miliardu korun. Kancelář v Jungmannově ulici je jediným místem, kde mohou cestující o opencard zažádat a vyzvednout ji. On-line služby operátor neposkytuje. Stöckl již v pátek uvedl, že do konce roku by si mělo opencard vyměnit zhruba 160.000 cestujících. O novou kartu ale podle mluvčího nakonec požádá jen zhruba 40 procent z nich, mnozí lidé dají přednost přednost papírovým kuponům.

Projekt opencard, který pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), stál Prahu minimálně 1,35 miliardy korun. Elektronická karta měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD.

Projekt je spojen s problematickými smlouvami, několik úředníků kvůli opencard již stanulo před soudem. Co bude s opencard dál, zatím nikdo neřekl, město nyní hledá způsob, jak s kartou do budoucna naložit. Praha se o budoucnosti opencard pře s vlastníkem práv k projektu, firmou eMoneyServices (EMS), situaci řeší soud i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. 

Čtěte také: Praha se kvůli Opencard obrátí na antimonopolní úřad